Kupiłeś farbę i po pomalowaniu fragmentu ściany okazało się, że jest za ciemna? A może dostałeś farbę od znajomego, który nie wykorzystał wszystkich materiałów podczas remontu? Kolor pasuje, ale odcień – nie bardzo. Podpowiadamy, jak dobrze rozjaśnić kolor farby.
Nietrafiony kolor – nie wszystko stracone!
Zdarza się, że po kupieniu farby w sklepie lub przez Internet, okazuje się, że nie do końca trafiliśmy z odcieniem. Odbiór barwy przy sztucznym oświetleniu czy na wzorniku, który ma niewielką powierzchnię, jest często inny niż w mieszkaniu. Kolor musi też harmonizować z pozostałymi elementami wykończenia np. podłogą oraz wyposażeniem. I tutaj też może pojawić się kłopot. Zbyt ciemne ściany w zestawieniu z dużymi meblami – zabudową, sofą, stołem jadalnianym mogą nie komponować się tak dobrze, jak wydawało nam się podczas kupowania farby. Nie martw się, jeżeli już otworzyłeś produkt i po pomalowaniu niedużej powierzchni okazało się, że tak ciemny kolor nie wygląda dobrze – jeszcze nie wszystko stracone.
Dobra farba w prezencie? Nie warto jej marnować!
Być może znajomym, którzy robili niedawno remont, zostały niewykorzystane materiały wykończeniowe i chcą się nimi podzielić. Jeżeli produkt jest dobry, na przykład pełna puszka świeżej farby, nie warto z niego rezygnować, skoro w łatwy sposób można dostosować go do swoich potrzeb. Jak rozjaśnić kolor farby i zrobić to dobrze? Najbardziej oczywistym sposobem jest zmieszanie posiadanego odcienia z inną farbą – w kolorze białym. Nie jest to trudne, jeżeli tylko kierujemy się kilkoma zasadami.
Produkty tej samej linii, tego samego rodzaju i od tego samego producenta
Sprawdzonym sposobem na uzyskanie satysfakcjonującego efektu, jeśli chodzi o rozjaśnianie zbyt ciemnej farby, jest wybranie koloru białego, z którym będziemy ją mieszać, od tego samego producenta. Mieszamy też farby tego samego rodzaju i najlepiej z tej samej linii. Jest to uzasadnione właściwościami danego produktu i co się z tym wiąże, jego składem. Jeżeli więc np. dysponujemy farbą lateksową w kolorze, który chcemy rozjaśnić, wystarczy, że dokupimy białą farbę lateksową z tej samej firmy.
Jak rozjaśniać kolor farby?
Żeby uzyskać interesujący ton i nasycenie farby najlepiej do ciemnej dodawać stopniowo jasną. Możemy wówczas kontrolować finalny efekt. Raczej unikajmy działania na odwrót, żeby nie okazało się, że niechcący rozjaśnimy kolor za bardzo i nie będzie można już tego cofnąć. Za każdym razem, gdy dolejemy do pojemnika białą farbę, dobrze wymieszajmy produkt, zwłaszcza jeśli są to duże objętości – co istotne, lepiej od razu przygotować maksymalną ilość. Dlaczego? Jeżeli zabraknie nam farby w trakcie malowania, nie odtworzymy już idealnego odcienia, jak to ma miejsce w przypadku tworzenia mieszanek maszynowo. Lepiej dysponować więc większymi ilościami – gdy okaże się, że jakaś część farby została po malowaniu, po prostu przelejmy ją do mniejszego pojemnika i dokładnie zabezpieczmy. Być może przyda się do ponownego zastosowania, np. jeśli niechcący porysujemy lub uszkodzimy ścianę podczas przesuwania mebli.