Barwa żółta u większości wywołuje dobre skojarzenia. To kolor słońca, energii, radości i dziecięcej zabawy. W malarstwie stanowił m.in. odpowiednik koloru złotego – długo nadawano mu pozytywne znaczenie symboliczne. W aranżacjach warto stosować go jednak z namysłem, podobnie jak czerwień. Zobacz, gdzie sprawdzi się żółty kolor we wnętrzach.

Optymizm, energia, zabawa – psychologia koloru żółtego

Pozytywne oddziaływanie  koloru żółtego w psychologii wynika z kojarzenia go ze słońcem. Słońce to energia, aktywność, radość i szczęście. W przyrodzie światło jest niezbędne do życia. Nasze samopoczucie w pogodny dzień jest lepsze. Żółty znaczeniowo wiążemy często z latem, a więc z relaksem i wakacjami. Także z beztroską zabawą – nic dziwnego, że w dużym stopniu pojawia się on w reklamach produktów dla dzieci. Kolor ten wpływa też na pracę mózgu, na zdolności pamięciowe, ale też – podobnie jak kolor czerwony – na metabolizm. Tak jak czerwony, skupia na sobie naszą uwagę – wykorzystywany jest więc w znakach ostrzegawczych. I w końcu – jak czerwony, we wnętrzach stosujemy go ostrożnie, ze względu na energię, którą stymuluje.

Żółty kolor we wnętrzach – tak czy nie?

Wprowadzając żółty kolor do wnętrza – niezależnie od tego, czy wybierzemy tonację zimną czy ciepłą – wprowadzimy dawkę optymizmu. Jednak, ze względu na siłę żółtego koloru, lepiej stosować go jako barwę dodatkową i w detalach. Odpowiednio dobrana żółta farba oczywiście sprawdzi się także na ścianach – w przypadku dużych płaszczyzn wybierzmy warianty pastelowe i jasne – odcień wanilii, cytryny czy żółty kanarkowy. Bardziej intensywne i nasycone wersje zestawmy z innymi, „spokojnymi” w odbiorze kolorami. Taka symbioza pozwoli na ożywienie neutralnych kolorów przez dodanie słonecznych akcentów, z drugiej strony zaś zrównoważy siłę żółcieni.   

Z jakimi kolorami łączyć żółty kolor we wnętrzach?

Żółty kolor w aranżacji jest bardzo „wdzięczny”, jeśli chodzi o połączenia. W zależności od odcienia i tonacji pasuje do wielu innych kolorów oraz wielu pomieszczeń. Sprawdzonym zestawieniem jest żółty i szary w różnych odsłonach – od rozbielonych szarości po mocne grafity i antracyt. We wnętrzach vintage, w stylu barber shop, świetnie sprawdzą się żółcienie miodowe, złote, musztardowe połączone z brązem, granatem, czerwienią cegły. We wnętrzach industrialnych – z surowym betonem. Z kolei jasne i radosne odcienie cytryny, słonecznika czy banana możemy połączyć z bielą, błękitem lub subtelną zielenią.

W jakich pomieszczeniach wprowadzić żółty kolor?

Żółty kolor to świetny wybór do kuchni. Jak wspomnieliśmy, barwa ta wpływa na metabolizm – pobudza apetyt, więc znakomicie wpiszę się w strefę przygotowywania i spożywania posiłków. W salonie zdecydujemy się na eleganckie zgaszone żółcienie w postaci dekoracyjnego pasa lub wyraźnego akcentu wyposażenia – np. sofy lub aksamitnego fotela. Do dziecięcego pokoju świetnie nadają się warianty pastelowe, do pokoju nastolatka – te bardziej nasycone. Jednak pamiętajmy, że jest to pomieszczenie, w którym nasze dziecko (małe lub nastoletnie) nie tylko bawi się czy spotyka z przyjaciółmi, ale też wypoczywa i uczy. Kolor ścian ma kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o koncentrację i regenerację, więc żółty w tej przestrzeni wprowadzajmy z namysłem.

W każdej aranżacji warto też uwzględnić stronę świata, na którą wychodzą okna i związane z tym nasłonecznienie. W pokoju z ekspozycją południowo-zachodnią, a więc silnie wypełnionym światłem przez większość dnia, duże płaszczyzny pomalowane na kolor żółty, zamiast pozytywnie nastrajać, będą męczyć i powodować dyskomfort.

Supreme Poradnik