Kolor łąk, lasów i parków. Kolor życia i witalności. Kolor, który koi, uspokaja, pomaga wrócić do równowagi. Zielony – jakie ma znaczenie, jak odbiera go nasz umysł, jak działa na nasz organizm? I w końcu, jak wykorzystać jego potencjał w aranżacji wnętrz?
Zielony – kolor natury
Zielony to kolor, który w pierwszej kolejności kojarzy się z przyrodą i na ten aspekt zwraca uwagę większość opracowań. Nic dziwnego. Odcienie zielonego występują w naturze w znaczącym procencie, na dużych powierzchniach. Z drugiej strony wzrok ludzki bardzo pozytywnie reaguje na zieleń. To jeden z podstawowych kolorów światła, dla którego posiadamy wyspecjalizowane komórki, które go postrzegają. Nasze oczy i umysł odpoczywają, co pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Między innymi dlatego przebywanie na łonie przyrody działa odprężająco i pozwala ochłonąć po stresującym tygodniu. Zielony uspokaja i wprowadza równowagę. Jednocześnie żywą zieleń kojarzymy z wiosną, a więc witalnością, energią i zdrowiem. Bywa kojarzony z dobrobytem, prestiżem i elegancją (zwłaszcza w odcieniach ciemnych i zgaszonych, butelkowej zieleni). Jednak najczęściej marki wykorzystują go jako nawiązanie do natury, ekologii, promocji zdrowego trybu życia itd. Bywa, że w aranżacjach wnętrz stosuje się go w podobnym celu – aby zaakcentować zamiłowanie do roślinności i świata przyrody.
Zielony we wnętrzach – gdzie sprawdzi się najlepiej?
W jakim wnętrzu najlepiej sprawdzi się zielony kolor? Właściwie… w każdym. Zwłaszcza że, do wyboru mamy naprawdę rozmaite warianty zieleni, którymi możemy pokryć nawet duże płaszczyzny, całe ściany lub całe pomieszczenia. Zieleń trawy, groszku, miętowa pastelowa, szałwia, jadeit, oliwka, sosna – wybór jest naprawdę ogromny. Ze względu na swoje pozytywne działanie, które sprzyja wyciszeniu i skupieniu zieleń warto zastosować w pokoju dziecka lub nastolatka – a więc miejscu, w którym nasz podopieczny bawi się, wypoczywa, ale też koncentruje podczas nauki.
Być bliżej natury
W erze rozwijających się technologii, wszechobecnej elektroniki, tęsknimy za przyrodą. Dlatego tak popularne stają się rozmaite trendy w aranżacjach, które mają dać nam namiastkę bliskości świata naturalnego. Biophilic design to kierunek w architekturze i budownictwie, którego istotą jest poprawa kontaktu człowieka z naturą – nawet w bardzo zurbanizowanym otoczeniu. Ogromne przeszklenia, które pozwalają na obserwowanie krajobrazu, w środku motywy egzotyczne na dużych powierzchniach, konstrukcje z żywej roślinności – to elementy, które wprowadzają do pomieszczeń dużo zieleni.
Chociaż najlepiej wpływa na nasz organizm to co żywe, a więc prawdziwe rośliny, sam kolor, np. na ścianach, również ma pozytywne działanie i dobrze się prezentuje. Zielone ściany będą znakomicie wyglądać w łazience urządzonej w tropikalnych klimatach i świetnie komponować z innymi kolorami ziemi czy drewnianym wyposażeniem w salonie. Kuchni zieleń doda rustykalnego wyrazu, a ta głęboka, butelkowa doda klasy w gabinecie czy biurze oraz klimatu we wnętrzu w stylu Barber Shop.