Powiązanie kolorów z aranżacją wnętrza, funkcją pomieszczenia i samopoczuciem użytkowników, to ważny aspekt dobrego projektu. Psychologia koloru zakłada, że konkretne barwy wpływają na nastrój i działanie człowieka. Jednocześnie w grę wchodzą także indywidualne upodobania oraz kontekst kulturowy, a więc pojawiające się skojarzenia. Biały – jak działa, jakie ma znaczenie, jak zastosować go we wnętrzu?
Biel – neutralna, ale znacząca
Biel jest kolorem najjaśniejszym i neutralnym. Jak podają niektóre źródła odcienie bieli nie powinny mieć żadnego wpływu na nasze samopoczucie. Inne przypisują im jednak działanie uspokajające i kojące nerwy. Jednocześnie jasne wnętrze odświeża, w pewnym sensie pobudza i daje bazę do kreatywności w myśleniu i pracy. Kulturowo kolor ten kojarzy się z niewinnością i czystością, a nawet sterylnością – stąd chętnie wykorzystywany jest np. w placówkach medycznych.
Biały to jeden z tych wyborów, które mogą mieć nieoczywisty wpływ na domowników czy gości. Niektórzy w pomieszczeniach wypełnionych tą barwą będą się czuć doskonale, inni wręcz przeciwnie. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z bieli – która w aranżacji, poza aspektem psychologicznym, ma dużą moc funkcjonalną.
Biały kolor we wnętrzu ma moc
W aranżacji biel zasłużyła się zwłaszcza siłą optycznego powiększania wnętrz. Iluzja przestronności, którą uzyskujemy przez pomalowanie pomieszczenia czy montaż monochromatycznej zabudowy meblowej, to wciąż potężna broń w walce z ograniczonym metrażem. Inwestorzy, którzy nie mogą sobie pozwolić na większe mieszkanie, działają na jego wizualny odbiór. Z drugiej strony, wrażenie wspomnianej sterylności niektórych męczy i odstrasza. Chociaż dysponują niedużym wnętrzem, nie chcą wypełniać go bielą, ze względu na osobisty dyskomfort czy potrzebę zindywidualizowania przestrzeni.
Przestronnie i czysto z charakterem
Oczywiście mimo funkcjonującej zasady – że kolory jasne rekomendowane są do małych apartamentów czy też pomieszczeń ciemnych (np. z ekspozycją okien na północ) – możemy pomalować takie wnętrze barwą zgaszoną i intensywną. Warto jednak poszukać kompromisu. Biel to kolor o wielu odcieniach – zimna, marmurowa, mleczna, kość słoniowa, écru… Warianty przełamane są ciepłe i przyjazne. Rzadko kiedy też kolor biały w pomieszczeniu stosowany jest jako jedyny, stanowi natomiast dobrą bazę dla innych barw i z tego też powodu chętnie wykorzystywany jest w projektach. Drewniana podłoga, kontrastująca sofa, zabudowa meblowa z innej palety, rośliny, dekory i bogactwo tkanin – możemy zagrać zarówno pozostałymi elementami bazy, jak i detalami, żeby stworzyć wnętrze przestronne, a jednak z charakterem.
Aranżacja z bielą – gdzie zastosować?
Wielbiciele stylu skandynawskiego odpowiedzą zapewne – wszędzie. I jest to trafna odpowiedź. Nie ma pomieszczenia, gdzie nie pasowałby kolor biały. W łazience da wrażenie czystości, w sypialni wyciszenia, w salonie – harmonii i przestrzeni. Białe ściany sprawdzą się też np. w ślepej kuchni, gdzie dostęp naturalnego światła jest ograniczony. Rozważnie stosujmy biel w pokoju dziecka i nastolatka oraz domowym biurze – zwłaszcza jeśli są to pomieszczenia nasłonecznione. Wzrok będzie się męczył, a korzystanie z urządzeń elektronicznych będzie utrudnione. W takiej sytuacji zadbanie o odpowiednie osłony okien – dobre żaluzje lub rolety – okaże się niezbędne.