Dla jednych nudny i monotonny, dla innych elegancki i minimalistyczny. Szary to kolor nieoczywisty – w zależności od kontekstu może być różnie odbierany, interpretowany, nadaje się mu znaczenie pozytywne lub negatywne. W jakich wnętrzach sprawdzą się szare ściany? Kto będzie czuł się dobrze w szarym otoczeniu?

Szary to spotkanie czerni i bieli – w wielu wersjach i odsłonach: od lekkich, pastelowych po ciemne i nasycone, od ciepłych, przytulnych po chłodne i zdystansowane. Kolor ten, uznawany za neutralny, towarzyszy w przyrodzie innym barwom ziemi, a w aranżacjach emanujących spokojem i równowagą można go postawić obok beżu i brązu. Sprawdza się znakomicie zarówno we wnętrzach komercyjnych, jak i w zaciszu domowym – nie tylko jako tło dla innych kolorów, ale też jako główny bohater wykończeń. Jakie znaczenie przypisywano szarościom? Z czym kojarzy się teraz?

Szary – dobry czy zły?

Kolor szary długo kojarzył się ze smutkiem i obojętnością. Szarość towarzyszy upływowi czasu – włosy siwe to przecież włosy szare. Zachmurzone niebo również ma odcienie szarości i wywołuje ponury nastrój, stąd wyrażanie „szary dzień” raczej odbieramy jako negatywne. Popielaty jest także kolorem kamuflażu, który pozwala zwierzętom skutecznie ukryć się w otoczeniu przyrody. W przeszłości na szaro ubierali się ludzie ubodzy, mnisi i kapłani. Mimo utrwalonego w psychologii koloru znaczenia melancholijnego czy nawet apatycznego, szary ma wiele pozytywnych konotacji. Niektóre zupełnie przeczą historycznym skojarzeniom, a w projektach wnętrz odcienie szarości nie tracą, lecz zyskują na popularności.

Siła szarości

Dla równowagi – szary to kolor stonowany, więc także kojarzony ze stabilnością i spokojem. Szarości są eleganckie i formalne, nie rozpraszają uwagi, ale nie pozostają niezauważone. Atrybut siły i wytrzymałości cechuje takie materiały w odcieniach szarego jak kamień, stal czy beton. A surowce te często pojawiają się we wnętrzach awangardowych, loftowych – ale też w tych wspomnianych na początku, które pomyślane są jako oaza relaksu i wyciszenia, inspirowanych architekturą japońską czy skandynawskim minimalizmem. Nie jest to kolor spontanicznej energii – jednak daje bezpieczne, neutralne tło do kreatywnych akcentów w innych barwach i kreatywnego działania. 

Kolor szary we wnętrzach

Kolor szary jest uniwersalny i to też stanowi jego dużą siłę. Możemy go właściwie zastosować wszędzie i zestawić niemalże z każdym innym kolorem. Szare ściany dobrze sprawdzają się na powierzchniach biurowych i właśnie w takich projektach najczęściej znajdziemy farbę w tym kolorze. Szarości pojawiają się w zabudowie meblowej, wykładzinach dywanowych, w sąsiedztwie elementów betonowych nawiązujących do stylu fabrycznego. W domach i mieszkaniach szary także króluje w aranżacjach inspirowanych architekturą industrialną. Jego popularnym wariantem, stosowanym we wnętrzach raczej w akcentach, jest kolor antracytowy. Warto używać go z rozwagą, zwłaszcza na dużych płaszczyznach, ale nie trzeba się go bać, bo dodaje wnętrzom wysublimowanego klimatu. Jasne szarości, w połączeniu ze srebrem, stalą, szkłem to domena wnętrz nowoczesnych i eleganckich. Pastelowy szary świetnie sprawdzi się także w przytulnym salonie czy aneksie kuchennym, którego nie chcemy wypełniać sterylną bielą, a jednocześnie zależy nam na utrzymaniu lekkości aranżacji, np. ze względu na niewielką ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia.   

Supreme Poradnik