Kolory występują w środowisku naturalnym i stanowią istotne bodźce, które pobudzają do działania lub przed nim powstrzymują. Nadawane znaczenia kulturowe sprawiają, że kolory, właściwie nigdy nie są neutralne, zawsze niosą za sobą jakiś przekaz. Co psychologia koloru, marketing i aranżacja wnętrz podpowiadają w kwestii koloru różowego?

Romantyczny lub uwodzący

Różowy nie jest kolorem podstawowym, lecz stanowi barwę pośrednią, którą otrzymujemy dzięki połączeniu czerwieni z bielą. Proporcje tego połączenia oraz zestawienie z innymi kolorami wpływają na jego odbiór i interpretację. Im jest jaśniejszy i bardziej rozbielony, tym bardziej kojarzymy go z dziewczęcością, niewinnością, delikatnością i spokojem. Intensywny, nasycony działa pobudzająco, ostrzegawczo i postrzegamy go jako ekstrawagancki lub, w niektórych sytuacjach, uwodzący lub wyzywający.

Kolor dzieciństwa

Pastelowy róż to także kolor dzieciństwa. Słodki i beztroski kolor lodów truskawkowych i gumy balonowej. W zbyt dużej ilości, w „dorosłych” kontekstach, staje się jednak tandetny i infantylny. W różnych wydaniach i w odpowiednich proporcjach występuje zarówno w produktach i reklamach produktów dla dzieci, jak i dla dorosłych np. marek kosmetycznych.

Różowy dla dziewczynek czy chłopców?

Przyjęło się, że róż ze względu na swoją delikatność jest kojarzony z kobiecością i jej atrybutami. Widać to w całej gamie produktów dla dziewcząt i kobiet – od zabawek i ubranek po elementy higieny osobistej czy akcesoria na uroczystości związane z macierzyństwem, czy kobiecością. Jednak początkowo, w wariancie rozbielonej czerwieni, róż był kolorem męskim, związanym z władzą, monarchią i dobrobytem. Aktualnie trudno powiedzieć, żeby w kulturze zachodniej odcienie różowego były np. w modzie męskiej przewodnie, jednak barwa ta, jako dedykowana dla mężczyzn, pojawia się zdecydowanie częściej niż kiedyś.

Kolor różowy we wnętrzach     

Delikatne pastelowe odcienie różu mogą posłużyć do pomalowania nawet dużych płaszczyzn, zarówno w pokojach dziecięcych, jak i innych pomieszczeniach. W przypadku salonu stosujmy go jednak ostrożnie i z umiarem, chyba że zależy nam na nadaniu cukierkowego charakteru. Różowy będzie pięknie prezentował się w zestawieniu z czernią i złotem oraz musztardowym żółtym. Elegancki efekt uzyskamy też, łącząc go z zielenią i granatem. 

Jakie pomieszczenia pomalować na różowo?

Kolor różowy jest właściwie kolorem uniwersalnym, jeśli chodzi o typ pomieszczeń. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o sypialni oraz pokoju dziecięcym. Chcemy czy nie, to może być wymarzony odcień naszej córeczki, więc czemu nie wyjść temu naprzeciw i nie spełnić marzenia dziecka? Wybierzmy brudny róż, być może zostanie z nami na dłużej, nawet jeśli dziewczynka zmieni się w nastolatkę – odpowiednie dodatki pozwolą także zmienić charakter wnętrza na bardziej „dorosły”. Różowy dobrze sprawdzi się w salonie, ale też w łazience. Ciepłe odcienie połączone z beżem stanowią trafioną kompozycję z drewnianymi, ciemnymi meblami w kuchni rustykalnej. Dodatki z motywem kwiatowym – zasłony, obrus czy poduszki stworzą konsekwentną aranżację w angielskim stylu. 

Supreme Poradnik