Energii i optymizmu bijących z koloru pomarańczowego nie da się… ukryć. Nie jest to kolor dla wszystkich – ani w modzie, ani w wykończeniu wnętrz. Nie w każdym biznesie sprawdzi się też jako element identyfikacji wizualnej. Co wyraża kolor pomarańczowy, jakie wywołuje skojarzenia, jak wpływa na reakcje człowieka i jak wykorzystać go w aranżacji?

Wpływ barw na emocje i samopoczucie człowieka jest niepodważalny. Poza symboliką, która nadaje znaczenia kolorom, czyli uwarunkowaniom kulturowym, odbieramy je fizycznie, więc oddziałują one na nasz nastrój, poziom energii czy nawet trawienie. Pomarańczowy kojarzy się pozytywnie, jednak działa z dużą intensywnością, więc we wnętrzach budynków mieszkalnych i komercyjnych, warto używać go z rozwagą.

Pomarańczowy – radość, ciepło, optymizm

Pomyślmy o kolorze pomarańczowym w naturze: piękne zachody słońca, ciepło bijące z ogniska, jesienne liście w parku, cytrusy i inne egzotyczne owoce. W większości przypadków są to dobre skojarzenia. Taki jest właśnie kolor pomarańczowy – ciepły i radosny. To kolor „towarzyski”, kolor wakacji i zabawy, kreatywności i energii. Właściwie jedyne niepokojące znaczenie wiążemy z ostrzeganiem przed potencjalnym niebezpieczeństwem – kontrolki, światła, taśmy czy kamizelki są w kolorze pomarańczowym. W większości kontekstów o tym połączeniu żółci i czerwieni myślimy jednak dobrze i dobry jest wpływ pomarańczowego na organizm człowieka – pobudza chęci do życia, aktywności, wzmaga koncentrację, korzystnie działa na trawienie.       

Kolor pomarańczowy w kulturze

Znaczenie kulturowe koloru pomarańczowego również jest pozytywne. Barwa ta silnie obecna w kulturach Wschodu – kojarzy się z przemianą, szczęściem, miłością, a nawet oświeceniem. Osoby, które noszą pomarańczowe ubrania, są zwykle radosne, pewne siebie, skupiają uwagę. Firmy, które wykorzystują pomarańczowy jako element identyfikacji wizualnej – odwołują się często (chociaż nie zawsze) do pragnienia, zabawy lub dobrobytu. W jaki sposób wprowadzić pomarańczowy w wystroju wnętrza?

Pomarańczowy, jak właściwie każdy z kolorów o dużej intensywności i „ładunku energetycznym”, wymaga namysłu, jeśli chodzi o aranżację. O ile bowiem dobrze czujemy się w jego otoczeniu w restauracji podczas spotkania towarzyskiego – a więc od czasu do czasu, o tyle na co dzień możemy czuć się nim zmęczeni. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń mocno nasłonecznionych z oknami od południa i zachodu. Dużo jednak zależy od tego, na jaki wariant pomarańczowego się zdecydujemy.   

Obok odcieni ognistych, cytrusów, marchewki mamy do wyboru paletę przełamaną bielą, pastelową, wpadającą delikatnie w róż lub brąz. Pomyślmy o kolorze łososiowym, piasku, ochrze, terakocie. To doskonałe kolory do salonu z jadalnią, sypialni czy łazienki. Możemy nim pokryć wybrane ściany lub zastosować w dodatkach. Łatwo połączymy go z innymi modnymi kolorami – czernią, bielą, szarością, ale też materiałami – naturalnym drewnem i metalem. Wypełnimy wnętrza loftu, eklektycznego apartamentu w kamienicy lub domu z kominkiem w stylu rustykalnym.

Supreme Poradnik