Relaksuje, uspokaja, wzbudza poczucie bezpieczeństwa, a nawet… obniża ciśnienie krwi! Kolor niebieski od wieków obecny jest we wnętrzach mieszkalnych. Do wyboru mamy całe mnóstwo odcieni – od bladego błękitu po intensywny granat. Jak niebieski wpływa na naszą psychikę i w jakich stylizacjach warto go zastosować?
Wielki błękit
Kolor niebieski swoją nazwę zawdzięcza temu elementowi naszego otoczenia, z którym nasi przodkowie najbardziej go kojarzyli – z niebem. Niezależnie od uwarunkowań kulturowych, niebieski kolor wzbudza więc uczucia pozytywne, ale też jest symbolem siły i wzniosłości. Barwa ta kojarzona jest z dojrzałością i odpowiedzialnością, a także mądrością i wiedzą. Wpływa na poczucie jedności i wprowadza we wnętrzu nastrój harmonii.
Według różnych statystyk, niebieski jest kolorem preferowanym głównie przez mężczyzn. Badania przeprowadzone przez Joego Hallocka ujawniły, że aż 57% panów uznaje go za swoją ulubioną barwę. Wśród pań trafił on na piedestał zaledwie 35% ankietowanych. Niebieski to kolor chętnie wykorzystywany w marketingu, ze względu na swoje pozytywne konotacje.
Niebieskie barwy we wnętrzach
Kolor niebieski we wnętrzu kojarzy nam się z czystością i porządkiem. To właśnie dlatego tak chętnie wykorzystujemy go w łazienkach. Jednocześnie jest też najzimniejszą ze wszystkich barw, dlatego gdy już jej używamy, róbmy to z umiarem. Zbyt duża ilość błękitu może też sprawiać, że wnętrze wyda się… nudne.
Błękit to doskonały wybór do sypialni czy pokoju nastolatka. Pomaga się odprężyć, sprzyja wypoczynkowi, pozytywnie nastraja na kolejny dzień. Uwielbiają go też dzieci, dlatego bardzo często gości w pokojach najmłodszych – nie tylko chłopców, ale też dziewczynek.
Co ciekawe, kolor niebieski wpływa hamująco na apetyt. Dlatego w jadalni i kuchni lepiej unikajmy tej barwy. Zastosujmy ją raczej w dodatkach i dekoracjach, zamiast na ścianach czy meblach. Skąd ten negatywny wpływ niebieskiego na nasze pragnienie jedzenia? Specjaliści wskazują na dwa czynniki: niebieskawa barwa może kojarzyć się z pleśnią i zepsutymi produktami. Poza tym w naturze typowo niebieskie pożywienie po prostu nie istnieje.
Niebieski – kolor do każdego wnętrza
Niebieski wykazuje cechy barwy uniwersalnej. Pasuje prawie do każdego wnętrza. Złamane odcienie błękitu – sprawiające wrażenie spłowiałych czy przykurzonych – świetnie sprawdzają się na ścianach. W przypadku dużych płaszczyzn lepiej nie przesadzajmy z intensywnością koloru. Mocny turkus mógłby wnętrze przytłoczyć i optycznie zmniejszyć. Jeśli chcemy nieco zaszaleć, odważne kolory zastosujmy w dodatkach – dekoracjach, zasłonach, narzutach czy dywanach.
Odpowiednio zastosowany kolor niebieski pasuje do każdego stylu aranżacyjnego. Świetnie prezentuje się we wnętrzach urządzonych nowocześnie i klasycznie. Chętnie wybierają go osoby preferujące architekturę angielską czy styl marynistyczny. W dekoracjach pasuje idealnie do wnętrz retro i rustykalnych, a nawet minimalistycznych aranżacji skandynawskich.