Granatowy to najciemniejszy odcień niebieskiego i tak jak niebieski, jest kolorem kojarzącym się ze spokojem i bezpieczeństwem. To także barwa wiązana z elegancją, powagą i zaufaniem. Właśnie dlatego wybiera się ją na kolor odzieży służbowej i mundurów. Od kilku lat pojawia się również jako ważny trend w aranżacjach wnętrz.

W psychologii koloru granatowi przypisuje się podobne znaczenie i oddziaływanie, jak kolorowi niebieskiemu. Wiążemy go więc ze spokojem, bezpieczeństwem, relaksacją lub skupieniem. Jest to kolor formalny – kolor mundurów, odzieży służbowej, ale też sprawdzony wybór w biznesie. Granatowy garnitur u mężczyzn czy element ubioru kobiety – to wyraz elegancji, ale bez przepychu. To kolor ludzi z klasą, pewnych siebie, pełniących odpowiedzialne funkcje.

Kolor granatowy w aranżacji

Znaczenie granatu możemy przenieść także w przypadku zastosowania we wnętrzach – kolor ten sprzyja wyciszeniu, uspokojeniu, koncentracji. Oczywista elegancja granatowego sprawia, że stosuje się go coraz odważniej w aranżacjach glamour, eklektycznych, także we wnętrzach luksusowych. Jednocześnie, podobnie do innych nasyconych barw, jest to kolor wymagający – wymagający rozwagi i umiaru. Nieodpowiednio zastosowany – przytłoczy wnętrze, zamiast dodać mu szyku.

W jakich wnętrzach wprowadzić granat?

Granat z pewnością sprawdzi się w aranżacji salonu i części kuchenno-jadalnianej – granatowa sofa, komoda lub zabudowa kuchenna wykończona w granatowej płycie sprawi, że pomieszczenie zyska klasę, a jednocześnie utrzymamy jego neutralny odbiór. W sypialni granatowy, podobnie jak niebieski, będzie sprzyjał wypoczynkowi. W gabinecie – koncentracji i skupieniu na wykonywanych zadaniach. Warto podkreślić, że głównym atutem granatu jest jego klasyczna elegancja i dobry smak. Raczej unikajmy dużej ilości granatowych elementów w pokoju dziecka – tam zdecydujmy się na lekkie, pastelowe odcienie niebieskiego, a granat wprowadźmy najwyżej w drobnych dekoracjach lub jako element ścian malowanych w pasy.

Granatowe ściany? Czemu nie!

Czy kolor granatowy nadaje się do wykorzystania na dużych powierzchniach np. na ścianach? Jak najbardziej! Właśnie tak, zgodnie z ostatnimi trendami, stosowany jest w projektach domów i apartamentów. Cała ściana w granacie będzie znakomitym tłem dla sofy w kontrastującym odcieniu, ale też galerii zdjęć lub obrazów. Możemy też pomalować na granatowo ścianę w sypialni, na której znajduje się wezgłowie łóżka. Granatowy – tak jak inne ciemne i nasycone kolory może przytłoczyć aranżację, dlatego unikajmy go w małych i niskich pomieszczeniach oraz w pokojach ze wschodnią lub północną ekspozycją. A więc tam, gdzie w ciągu dnia niewiele jest naturalnego światła.

Z czym łączyć kolor granatowy we wnętrzach?  

Granatowy pięknie komponuje się z naturalnym drewnem. Drewniana jasna podłoga lub wyposażenie będą równoważyć, rozświetlać granat. Podobnie zadziałają odcienie bieli – chociaż te mogą kojarzyć się z aranżacjami marynistycznymi. Inne kolory, które będą pasować do wnętrz z granatem to: beż, pudrowy róż, żółcienie, zieleń, złoto i srebro oraz różne odcienie szarości.

Supreme Poradnik