Klasa, ponadczasowa elegancja, tajemnica i luksus, ale też żałoba, smutek. Czerń to kolejny kolor, który niesie wiele znaczeń i przywodzi na myśl zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia. Jak wykorzystać go w aranżacji mieszkania? W których pomieszczeniach uwzględnić czarne ściany?
W czarnych kolorach
Czarny charakter nie kojarzy się dobrze. Podobnie sytuacja widziana w czarnych barwach. Czarna owca w rodzinie również nie ma dobrej opinii, a jeśli coś jest odkładane na czarną godzinę, to raczej z myślą o gorszym momencie. Czerń wpisała się w kulturę jako barwa negatywna, związana z mrokiem, nocą, niebezpieczeństwem. Kojarzymy ją także ze smutkiem i żałobą. Stąd aranżacje z czernią w roli głównej traktowane były długo jako rozwiązanie ekscentryczne. Teraz możemy jednak powiedzieć, że kolor czarny we wnętrzach zadomowił się na dobre i ma też swoje dobre odsłony.
Mała, czarna, elegancka
Czerń jest także synonimem wyrafinowania i luksusu. To kolor wybierany do klasycznych, eleganckich stylizacji. Podkreśla wysoki status, władzę, niezależność. Dlatego najbardziej prestiżowe marki w swoich logotypach wykorzystują właśnie kolor czarny.
Kolor czarny w aranżacjach – tak czy nie?
Czerń w domu lub mieszkaniu nikogo już nie zaskakuje. Od lat czarny pojawia się w aranżacjach ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale też praktyczne. Kolor ten pasuje do wielu stylów wnętrzarskich i z powodzeniem może być stosowany zarówno w mniejszych, jak i większych metrażach. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego intensywnego koloru, wykorzystanie go wymaga namysłu. Użycie czerni w nieprzemyślanych proporcjach może przytłoczyć wnętrze lub odwrócić uwagę od innych, ważnych elementów wykończenia.
Czarne ściany – jak i gdzie?
Najlepszy efekt uzyskamy, stosując czerń we wnętrzach przestronnych i jasnych. Wówczas kolor ten, stosowany nawet na dużych płaszczyznach nie sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać ponuro. Ostrożniej malujmy na czarno małe i wąskie pokoje, ale też te z ograniczonym nasłonecznieniem. W wielu przypadkach jedna powierzchnia ściany absolutnie wystarczy dla uzyskania dobrego efektu wizualnego.
Które pomieszczenie możemy pomalować na czarny kolor? Właściwie każde, może poza pokojem dziecięcym. Czarna ściana w salonie będzie stanowić świetne tło dla galerii zdjęć lub telewizora, który wtopi się w przestrzeń. W połączeniu z drewnianą podłogą i szarymi lub beżowymi, miękkimi tekstyliami uzyskamy przyjazny, ciepły efekt. Kolorem tym możemy pokryć jedną ze ścian w sypialni, najlepiej tę, na której znajduje się wezgłowie łóżka.
Czarny kolor będzie też dobrze wyglądać w kuchni i jadalni. Przy czarnej ścianie możemy postawić stół z krzesłami, wydzielając w ten sposób miejsce do spożywania posiłków. Jeżeli użyjemy farby o odpowiednich parametrach, ta newralgiczna powierzchnia stanie się nie tylko dekoracyjna, ale też funkcjonalna – łatwo będzie utrzymać ją w czystości, a zabrudzenia będą mniej widoczne. Unikajmy jej jednak w aneksach bez dostępu światła dziennego, utrudni to bowiem wykonywanie codziennych czynności. Czerń wzdłuż blatu roboczego sprawdzi się w dobrze oświetlonych kuchniach.