Kolor w architekturze zawsze odgrywał ważną rolę i stanowił narzędzie dekoracyjne. W antyku czy średniowieczu niewiele wiedziano o wpływie barw na psychikę i emocje człowieka, ale już wtedy wykorzystywano jego znaczenie symboliczne. Brązowy jest kolorem obecnym w przyrodzie. Jakie jest jego oddziaływanie? W jakich aranżacjach, pomieszczeniach i stylach sprawdzi się najlepiej?

Brązowy – kolor natury

Brązowy otacza nas na każdym kroku – to w końcu kolor ziemi i drzew, ale też kolor drewna, którym wykańczamy domy i mieszkania. To także kolor czekolady, kakao, kawy i cynamonu, ale też zwierzęcego futra. Nic dziwnego, że kojarzymy go z naturą i chętnie stosujemy w projektach inspirowanych przyrodą i ekologią. Jak to jednak bywa z wieloma kolorami, brązowy ma dwa oblicza o przeciwstawnych znaczeniach.

Pięćdziesiąt twarzy brązu

Jesień życia czy opowieść o odchodzeniu? Spokój czy nuda? Bogactwo natury czy bieda? Znaczenie koloru brązowego zmieniało się na przestrzeni wieków, jednak często kojarzony był z brzydotą, ubóstwem i przeciętnością. Kolor ziemi, błota to kolor brudu. To także odcień gnijących liści i przeciwieństwo wiosennych, świeżych odcieni zieleni symbolizujących energię i życie. Brązowy nie jest kolorem wyrażającym aktywność, pasję i żywotność – wręcz przeciwnie: nudę i zniechęcenie. 

Jednocześnie ma swoją pozytywną odsłonę. Kolor brązowy, bardzo często stosowany w dekorowaniu wnętrz, ma wiele wariantów, więc pozwala uzyskać zróżnicowany efekt. Ogólnie brąz daje poczucie komfortu i spokoju, wyciszenia i stabilności. W aranżacjach brąz wykorzystujemy często do podkreślenia statusu, klasyki i tradycyjnej elegancji – ciężkie meble z naturalnego, ciemnego drewna wypełniają luksusowe gabinety, są także charakterystyczne dla dżentelmeńskich wnętrz w stylu barber shop. Jasne brązy, beże, odcienie kawy z mlekiem przełamane szarością cechują z kolei stylistykę japandi, scandi, ale też eklektycznych apartamentów i wnętrz z elementami vintage.

Kolory brązowy we wnętrzach – gdzie i jak?         

Brązowy najczęściej wykorzystywany jest w postaci mebli, dodatków i dekoracji, rzadziej stosujemy brązowe farby do ścian, co nie oznacza, że nie warto spróbować takiego wykończenia. Na dużych powierzchniach sprawdzą się jasne odcienie brązu, lekko wpadające w szary. Będą stanowić neutralne tło dla wyposażenia, ale jednocześnie podkreślą charakter wnętrza. Brąz to wdzięczny kolor, jeśli chodzi o połączenia – pięknie komponuje się z innymi barwami pochodzącymi z przyrody np. z różnymi odcieniami zieleni, szarościami, beżami, ale też czerwienią lub błękitem.

W jakich wnętrzach sprawdzi się kolor brązowy? Wybierzmy brąz do wykończenia klasycznego gabinetu czy rustykalnej kuchni. Na pewno dobrze wyglądać będzie w salonie, ale też w łazience – chociaż tutaj zdania bywają podzielone. Odpowiednio dobrany odcień brązu pomoże zaaranżować przyjemne domowe SPA, zwłaszcza gdy połączymy brązowy z waniliowym beżem i ciepłymi dodatkami z drewna lub bambusa. Zdecydowanie unikajmy brązów w pokoju dziecięcym, chyba że będą to subtelne warianty pastelowe z dodatkiem np. brudnego różu, mięty lub delikatnego błękitu.

Supreme Poradnik