Bordowy – kolor uzyskany przez połączenie brązu i czerwieni, który przyciąga uwagę zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyrazisty, głęboki, a przez to niełatwy w aranżacji. Jak go stosować we wnętrzach? Jaka jest psychologia koloru bordowego i jakie ma działanie?

Bordowy – kolor wina, elegancji i namiętności

Bordowy jest kolorem wyrazistym, intensywnym i wymagającym. To barwa powiązana z pewnością siebie, elegancją, wyrafinowaniem, ale też władzą i luksusem. Kolor, który nosi nazwę jednego z najbardziej znanych regionów winiarskich na świecie, jest również pełen pasji i namiętności. Dodaje energii, ale też ciepła – dlatego dobrze mieć go blisko w chłodnych porach roku, zarówno jeśli chodzi o ubiór, jak i wnętrze.

Kolor bordowy we wnętrzu – jak zrobić to dobrze?

Bordowy kolor ścian 

Czy bordowy nadaje się do pomalowania ścian? Jak najbardziej. Jeżeli dysponujemy dużym pomieszczeniem, możemy pomalować jedną lub nawet dwie ściany na kolor bordowy. Wprawdzie w ten sposób optycznie zmniejszymy pokój, ale jednocześnie będzie wyglądał bardziej kameralnie i nastrojowo. Uzyskany w ten sposób spokojny klimat sprzyja dobremu samopoczuciu, wyciszeniu, relaksacji. A co jeśli dysponujemy mniejszym metrażem? Możemy spróbować wyróżnić tym kolorem tylko fragment wnętrza, niedużą płaszczyznę ściany lub wykorzystać bordowy w dodatkach.

Bordowe wyposażenie, dodatki, detale

Bordowe dodatki wprowadzą do wnętrza elegancję i charakter. Aksamitny fotel, zasłony, miękkie poduszki lub pled to kilka przykładów, gdzie może pojawić się bordo w detalach. Podkreśli zarówno walory wnętrza glamour, stylizacje eklektyczne, art deco, scandi, jak i pogodne, energetyczne boho. Bordowy pięknie komponuje się z naturalnym drewnem. Dobrze wygląda w połączeniu z brązami i beżem. Jeżeli obawiamy się zbyt wyrazistego efektu, zrównoważymy go towarzystwem szarości lub bardzo modnego w ostatnich latach granatu. Głębię bordowego podkreśli czerń, a elegancję – złoto. Przyjemną i kobiecą aranżację uzyskamy, łącząc ten kolor z delikatnymi odcieniami różu lub wariantami czerwieni.

W jakich pomieszczeniach wprowadzić kolor bordowy?

Bordowy kolor pasuje do wielu pomieszczeń. Sensualny i nastrojowy charakter czyni go barwą idealną do aranżacji sypialni. Zwłaszcza jeśli jest to miejsce przeznaczone głównie do wypoczynku, w którym spędzamy czas wieczorem i rano. Jeśli jednak planujemy dużo miejsca na przechowywanie odzieży i drobiazgów, kącik z toaletką, lustro lub miejsce do pracy, dobrze przemyślmy, czy bordowe ściany nie zabiorą nam naturalnego światła, które lepiej odbija się od jasnych ścian, rozświetlając całe wnętrze. Z pewnością jest to też dobry kolor do salonu – wpasuje się, jak wspomnieliśmy, w wiele stylizacji, domownicy i goście będą się czuć komfortowo w otoczeniu bordowych dodatków, z przyjemnością zanurzą się w bordowym, miękkim fotelu i poczują odświętną atmosferę, siadając do stołu z bordowym obrusem lub serwetami w tym odcieniu. Ciekawym pomysłem jest bordowa łazienka lub toaleta – podłoga w szachownicę, tradycyjna armatura, lustro w drewnianej lub złoconej ramie pozwolą stworzyć oryginalne wnętrze w stylu barber shop.     

Supreme Poradnik