Kolorem roku 2024 Instytut Pantone ustanowił Peach Fuzz, czyli ciepły, delikatny odcień brzoskwiniowy. Ma dwoistą naturę – jest zarazem przytulny i vintage oraz nowoczesny i elegancki. Dzięki temu to kolor stylowo uniwersalny i łatwo adaptowalny do różnych stylów dekoracji wnętrz – od romantycznego, przez loftowy, po glamour

Kolorystyczne strategie aranżacji wnętrz

Najmodniejszy kolor sezonu możemy umieścić na ścianach, na ich dużych lub mniejszych powierzchniach albo pomalować na ten kolor farbą Farby KABE tylko jedną ze ścian w salonie, tworząc akcent kolorystyczny. Jako barwa subtelna i kojąca dobrze sprawdzi się także w sypialni, w której brzoskwiniowym odcieniem pokryjemy wszystkie ściany albo tylko tę przy wezgłowiu łóżka, tworząc efekt głowy. W innych pomieszczeniach sprawdzi się także w formie barwnego detalu. Wzór na ścianie w kolorze Peach Fuzz szybko wprowadzi modny akcent do wnętrza, a nie nadwyręży domowego budżetu.

Kolor roku 2024 jest apetyczny nie tylko z nazwy – sprawdzi się w kuchni i jadalni, zwłaszcza sparowany z kolorami kojarzącymi się z jedzeniem, jak waniliowy, czekoladowy, cynamonowy, kremowy, zielony.

Brzoskwiniowy i inne kolory

Peach Fuzz wydaje się barwą wszechstronną, którą w dekorowaniu wnętrz można potraktować jako tło. Idealnie komponuje się z kolorami neutralnymi jak biel, szarość, beż i brąz. Razem utworzą spokojną bazę, idealną do aranżacji w stylu skandynawskim czy japandi. Wnętrzom stonowanym, urządzonym z dominacją kolorów ziemi, brzoskwiniowy doda energii i je wizualnie ociepli. Ten aksamitny kolor podkreśla domowy charakter pokoju i nadaje mu przytulność.

Połączenie brzoskwiniowego z ciemniejszymi odcieniami czerwonego, pomarańczowego, fioletowego i chłodnymi, ale mocno nasyconymi barwami typu błękit, zieleń, turkus poprzez zjawisko kontrastu zdynamizuje kolorystykę pomieszczenia.

Harmonijny, spójny mix da Peach Fuzz z innymi pastelowymi kolorami jak lila, róż, pistacja, baby blue czy żółty. W parze z ciemnymi i głębokimi barwami w postaci granatu, szafiru, szmaragdu czy bordowego brzoskwiniowy podkreśli ich szlachetność.

Odcienie brzoskwiniowe i zbliżone do Peach Fuzz występują we wzornikach Farby KABE: NCS, K, FARBwerk 3. Ten ostatni pozwala na bezpieczne dobranie dowolnego zestawu kolorów, z których wszystkie pasują do siebie idealnie i będą się harmonijnie komponować z brzoskwiniowym.

Efektowne dekoracje

Udaną kompozycję kolor roku 2024 stworzy z naturalnymi materiałami jak drewno, wiklina, len, bawełna, kamień. Dla uatrakcyjnienia brzoskwiniowego wnętrza warto wykorzystać efekty dekoracyjne Farby KABE takie jak beton architektoniczny, cegła, deska klejona lub odciskana, tynk mozaikowy czy imitacja naturalnego kamienia. Kolor Peach Fuzz w połączeniu z elementami drewnianymi wygląda naturalnie i przytulnie. Doskonale zaprezentuje się z metalicznymi matowymi lub błyszczącymi powierzchniami jak stal, miedź, złoto, srebro, a także z mozaikową masą tynkarską, połyskującą płatkami miki.

Supreme Poradnik