Słoneczne mieszkania postrzegane są jako najbardziej atrakcyjne. Ilość naturalnego światła wpadająca przez okna przekłada się na temperaturę w pomieszczeniach oraz na samopoczucie domowników. Okna od zachodu gwarantują duże nasłonecznienie zwłaszcza latem. Jakie kolory ścian wybrać, żeby optymalnie wykorzystać zachodnią ekspozycję?

Jasne mieszkania, do których wpada dużo naturalnego światła, są najbardziej pożądane. Słońce to jeden z istotnych czynników wpływających na mikroklimat w domu. Jednak w przypadku pomieszczeń z oknami od zachodu, nasłonecznienie może okazać się wyzwaniem. Zwłaszcza latem, kiedy dni są długie, a temperatury na zewnątrz wysokie – światło bywa ostre i mocno nagrzewa powierzchnie.

Okna od zachodu w jakich pomieszczeniach?

Ze względu na dużą ilość światła słonecznego, ekspozycja zachodnia sprawdzi się najlepiej w salonie. To właśnie tam odpoczywamy, relaksujemy się po pracy. Jednocześnie salon jest centralnym miejscem, w którym toczy się życie, panuje energia. Stąd okna od zachodu, gdzie słońce zagląda najczęściej, to dobre rozwiązanie właśnie w przypadku tego pomieszczenia.        

Jakie kolory ścian wybrać, gdy mamy okna od zachodu?

Światło ma decydujący wpływ na odbiór kolorów. W przypadku zachodniej ekspozycji okien jasne ściany mogą okazać się nietrafione. Białe lub kremowe powierzchnie, które odbijają światło, będą powodować duży dyskomfort. Podobny efekt dadzą odcienie nasycone – intensywne żółcienie lub pomarańcze. 

Jeżeli pokój z oknami na zachód jest mały i zależy nam na uzyskaniu efektu przestronności, być może nie będziemy chcieli rezygnować z jasnych kolorów ścian. W takiej sytuacji warto od razu zamontować dobre żaluzje lub rolety, które pozwolą nam na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Skuteczna osłona będzie konieczna, zwłaszcza jeśli okna od zachodu mamy w sypialni, domowym biurze czy pokoju dziecka. Unikniemy wówczas zbyt wysokich temperatur, które utrudniają pracę, naukę i wypoczynek.     

Z drugiej strony okna od zachodu nie ograniczają nas, jeśli chodzi o wybór kolorów ciemnych i chłodnych. Butelkowa zieleń, granat, głębokie szarości to niezwykle modne odcienie farb! Jeżeli marzy nam się salon wykończony zgodnie z najnowszymi trendami, to ekspozycja zachodnia okien da nam w tym zakresie dużo swobody. Zgaszone odcienie możemy też wykorzystać we wspomnianym już gabinecie czy sypialni – aranżując eleganckie i nastrojowe wnętrze.

Pomieszczenia z oknami od zachodu to miejsca ciepłe i słoneczne, do których wpada dużo naturalnego światła. Zachodnia ekspozycja daje wiele możliwości, jeśli chodzi o kolory ścian. W tym przypadku nie musimy obawiać się odcieni chłodnych czy zgaszonych. Jasne ściany – warianty beżu czy bieli – również znajdą swoje zastosowanie. Pamiętajmy jednak, by w przypadku aranżowania miejsca do pracy, nauki lub wypoczynku, zadbać o odpowiednią osłonę okien, która pozwoli nam kontrolować ilość wpadających promieni słonecznych.

Czeka cię budowa lub remont? Zastanawiasz się jakie kolory farb wybrać do pomieszczeń od zachodu? Skorzystaj z naszych wzorników kolorów – K oraz FARBwerk Farby Kabe, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik