Naturalne światło obecne we wnętrzach od świtu do zmierzchu to marzenie wielu osób budujących dom, kupujących i wynajmujących mieszkanie czy biuro. Niejednokrotnie to właśnie odpowiednie światło sprzedaje nieruchomość. W polskim klimacie warto zwrócić uwagę na to, aby pomieszczenia mieszkalne znalazły się na stronie południowej, a więc tej najbardziej słonecznej. Aby jednak nie zaprzepaścić pięknego naturalnego efektu, warto zadbać o odpowiednie kolory ścian. Jakie kolory ścian wybrać do pomieszczenia z oknami od południa?

Naturalne światło pozytywnie wpływa na samopoczucie, dodaje energii, wprawia w dobry nastrój, pozwala skutecznie wypocząć i produktywnie pracować. Podnosi tym samym komfort życia domowników. Dlatego tak ważne jest, aby pomieszczenia, w których przebywa się najdłużej, a więc salon, jadalnię, sypialnię czy pokój dzieci usytuować właśnie od strony południowej.

Pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe rozjaśnione naturalnym światłem sprawiają, że chce się w nich spędzać całe dnie. Należy jednak uważać, aby właściwie dobrać kolor ścian. Źle dobrany, a więc np. zbyt intensywny będzie raził oczy, sprawi, że światło, zamiast wpływać pozytywnie będzie drażnić, a samo pomieszczenie stanie się zbyt gorące, aby w nim przebywać i – co więcej – odpoczywać. Natomiast odpowiednio dobrane kolory ścian podkreślą naturalny świetlisty efekt aranżacji, dopełniając ją.

Pomieszczenie usytuowane od strony południowej daje ogromne możliwości aranżacji kolorystycznej. Jasne odcienie, szczególnie polecane do mniejszych pomieszczeń, podkreślą lekkość i przestronność wnętrza. Ciemne barwy, dzięki naturalnemu światłu nie przytłoczą większego pomieszczenia. Ważne jednak, aby wybierać kolory o zimniejszych tonach takie jak: niebieski, szary, zielony, fioletowy.

Dla tych, którzy nie przepadają za takimi kolorami, polecamy beże, a także klasyczną biel. To kolory, które ochładzają wnętrze, a więc sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wpada ostre światło. Wybierając chłodne pastele, warto przemyśleć zastosowanie sztukaterii i pomalowanie sufitu na ten sam kolor, dzięki czemu pomieszczenie zachowa odpowiednie proporcje, a klasyczny biały sufit nie będzie dodatkowym elementem doświetlającym wnętrze. Pomieszczenia od strony południowej to doskonałe miejsce dla aranżacji, które wymagają ciemniejszych kolorów ścian takich jak granat, bordo, butelkowa zieleń, antracyt, a nawet czerń, a także ciemniejszych mebli czy podłogi.

Nie sprawdzą się natomiast soczyste żółcienie, pomarańcze, czerwienie, które w połączeniu z ostrym słońcem mogą nie tylko drażnić, ale i oślepiać, co sprawi, że podświadomie będziemy się gromadzić w innym pomieszczeniu. Wyjątek może tu stanowić jadalnia, w której wybór stonowanej czerwieni może wpłynąć pozytywnie na apetyt i chęć przebywania razem.

Budujesz lub remontujesz dom? Potrzebujesz inspiracji? W Farby Kabe pomożemy Ci wybrać farby, które najlepiej zadbają i podkreślą walory pomieszczenia. Skorzystaj z naszych wzorników kolorów – K oraz FARBwerk Farby Kabe, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik