Ściany w każdym domu i mieszkaniu wymagają, co jakiś czas odświeżenia. Ciągi komunikacyjne, pokój dziecięcy, kuchnia, jadalnia – to miejsca, w których najczęściej pojawiają się zabrudzenia i usterki. Czasem niezbędne jest ponowne pomalowanie wszystkich powierzchni, czasem tylko wybranych, a nieraz wystarczy drobna interwencja – punktowe wyczyszczenie zaplamionego miejsca. Jak czyścić różnego rodzaju zabrudzenia na pomalowanej ścianie?

Jak czyścić tłuste plamy na pomalowanej ścianie?

Na to pytanie należałoby w pierwszej kolejności odpowiedzieć: szybko. Jeżeli w kuchni podczas gotowania i smażenia lub w jadalni, podczas posiłku na ścianie powstanie tłusta plama, zwykle przetarcie powierzchni miękką, czystą ścierką lub gąbeczką zanurzoną w ciepłej wodzie powinno wystarczyć. Możemy też sięgnąć po płyn do mycia naczyń, który przeznaczony jest przecież do usuwania resztek jedzenia, w tym tłuszczu, dlatego sprawdzi się również w tej sytuacji.

Skuteczność naszych działań w dużej mierze zależy od tego, jaką farbą pomalowane zostały ściany. Na rynku od lat dostępne są farby zmywalne – w tym przypadku usuniemy zabrudzenia bez uszczerbku dla koloru. Najlepiej jednak zawsze postępujmy z plamą na ścianie z wyczuciem i usuwajmy ją stopniowo, delikatnie, z góry na dół, a przetarte miejsce osuszmy ręcznikiem papierowym.

Tłuste plamy usuniemy też przy użyciu płynu do mycia szyb lub mydła malarskiego. Ten ostatni produkt stosowany jest wprawdzie do czyszczenia powierzchni przed malowaniem, ale możemy wykorzystać go przy zabrudzeniach powstających na bieżąco.

Refleks liczy się także w przypadku plam z kawy, herbaty, wina, musztardy, soku pomarańczowego czy czekolady. Jeżeli będziemy zwlekać, substancja wniknie w strukturę ściany i po czasie będzie nie do usunięcia. 

Jak czyścić rysunki dzieci na pomalowanej ścianie?

Dzieci uwielbiają rysować, a wszelkie dostępne gładkie powierzchnie na wysokości ich rączek, chętnie zamieniają w wielkoformatowe przestrzenie dla swojej twórczości. Niektórzy rodzice pozwalają na taką kreatywność w pokoju dziecięcym, planując ponowne malowanie ścian, gdy pociechy podrosną. Inni załamują ręce, gdy ślady kredek pojawią się na ścianach w domu lub mieszkaniu. Co zrobić, jeśli należymy do tej drugiej grupy?

Zacznijmy od najprostszego rozwiązania – przemycia ściany ciepłą wodą z łagodnym detergentem, delikatnie, najlepiej samą pianą. Jeżeli to nie pomoże, ostrożnie zastosujmy bardziej zdecydowane środki. Wśród nich znajduje się np. soda oczyszczona, z której przygotowujemy gęstą papkę i nanosimy na plamę, delikatnie pocieramy i usuwamy czystą szmatką.

Uniwersalne rozwiązanie na różne plamy

Właściwie do wszelkiego rodzaju plam możemy też wykorzystać tzw. magiczną gąbkę. Kupimy ją w popularnych drogeriach i dyskontach spożywczych. Ma kształt niedużego zmywaka do naczyń, gładką strukturę i biały kolor. Produkt zwilżamy i delikatnie pocieramy plamę, możemy stosować ją nie tylko do jasnych ścian, ale też tych o intensywnych barwach – warto jednak sprawdzić jej działanie w mało widocznym miejscu. Zresztą zasada ta dotyczy każdej płaszczyzny, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, czy została ona pokryta farbą zmywalną czy też nie.

Supreme Poradnik