Niebieski kolor ścian coraz częściej zarezerwowany jest dla pokoju dziecięcego — szczególnie dla chłopca. Warto jednak pamiętać, że kolor niebieski, który w zależności od odcienia, może się kojarzyć z głębią oceanu czy błękitnym niebem, uspokaja i sprzyja skupieniu. Dlatego zastosowanie go na ścianach, nie tylko w pokoju dziecka, jest jak najbardziej wskazane.

Jasne błękity w pokoju dziecka sprawdzą się zarówno na wszystkich ścianach, jak i w połączeniu z bielą, w formie pasów. Jasny niebieski uspokaja, relaksuje i sprzyja zasypianiu. Jest to więc idealny kolor wszędzie tam, gdzie celem aranżacji wnętrza jest odprężenie ciała i ducha. Doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach salonu, w sypialni w stylu glamour czy w łazience w stylu prowansalskim, gdzie w połączeniu z bielą i naturalnym drewnem tworzy klasyczny duet, który nigdy nie wyjdzie z mody.

Ciemne odcienie niebieskiego sprawiają, że wnętrze nabiera elegancji i staje się wyrafinowane. To propozycja dla tych, którzy szukają wyrazistego koloru na jedną ścianę lub sufit. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg optycznie obniży pomieszczenie. Może to być ściana za kanapą, łóżkiem czy misą toaletową, ale także we wnękach czy  pomiędzy meblami wiszącymi i stojącymi w kuchni. Tak mała zmiana może spowodować spektakularny efekt.

Wyrazisty niebieski kolor będzie też świetną propozycją, jeśli w pomieszczeniu będą zastosowane pasy — pionowe, które mają sprawić, że wnętrze stanie się optycznie wyższe lub poziome, jeśli chcemy poszerzyć wnętrze. Połączenie dwóch klasycznych kolorów — niebieskiego i białego pozwala osiągnąć elegancki ponadczasowy efekt.

Wszystkie ściany niebieskie, czy to dobry pomysł?

Czy wszystkie ściany w takim kolorze to dobry pomysł? Tak! To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w gabinecie, który można uzupełnić meblami w ciemniejszym odcieniu drewna, co nada mu klasy i elegancji, a także w miejscach twórczej pracy — w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach.

Stosując ciemny odcień niebieskiego na ścianach w całym pomieszczeniu lub tylko na jednej z nich należy pamiętać o prawidłowym dobraniu kolorowych dodatków. Na wyrazistym niebieskim tle na pewno bardzo dobrze będą wyglądać złote i srebrne dodatki. Złoto ociepli wnętrze, a srebro wprowadzi stonowany chłód. To również piękne tło dla naturalnych dodatków surowego drewna, marmuru, czy roślin zielonych, ale także możliwość zastosowania dodatków w odważnych kolorach żółtym, pomarańczowym czy magenty. Możliwości wydają się niczym nieograniczone.

Supreme Poradnik