Jednym z elementów domu idealnego jest kominek. Godny odpowiednik domowego ogniska, miejsce relaksu i dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Ściana z kominkiem to jednak spore wyzwanie aranżacyjne. Stanowi centralny punkt salonu, więc skupia uwagę gości i domowników. Jednocześnie jest miejscem newralgicznym i wymagającym, jeśli chodzi o utrzymanie czystości i funkcjonalność.
Kolory ścian za kominkiem – jakie wybrać?
Wśród kolorów ścian stosowanych za kominkiem zdecydowanie prym wiedzie czerń. Czarna farba do wykończenia ściany w tym miejscu jest elegancka, stanowi efektowną oprawę dla ognia, a dodatkowo – ma walor praktyczny. Na ciemnej płaszczyźnie mniej widać zabrudzenia, które pojawiają się podczas normalnej eksploatacji kominka. Jednak nie w każdej aranżacji sprawdzi się to rozwiązanie i nie każdemu inwestorowi czerń przypadnie do gustu. Jakie inne kolory ścian możemy stosować za kominkiem?
Szary, ciemnoszary, beton
Do pomalowania ściany kominkowej możemy wykorzystać kolory neutralne: szary lub ciemnoszary. Różnica wydaje się niewielka, ale szarości zamiast czerni pomogą nam uzyskać nieco bardziej pogodny i jednocześnie mniej dominujący efekt. Innym, doskonałym rozwiązaniem, które zupełnie zmienia charakter wnętrza, jest farba dekoracyjna imitująca beton. Będzie stanowić doskonałe tło zarówno dla kominka w obudowie, jak i wolnostojącej „kozy”.
Gra kolorów
Prawda jest jednak taka, że ślady z sadzy i zabrudzenia są w przypadku kominka nieuniknione. Dlatego do pomalowania ściany w tym miejscu powinniśmy zastosować przede wszystkim produkt o odpowiednich właściwościach – niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujemy. Najrozsądniejszym wydaje się oczywiście wybór odcieni ciemnych i zgaszonych, ale w tym zakresie mamy naprawdę spore pole do realizacji różnych pomysłów aranżacyjnych. Eleganckim kolorem ściany za kominkiem będzie granatowy, ciemnozielony – a jeśli chcemy uzyskać naprawdę intrygujący efekt, możemy zdecydować się na kolor burgundowy lub bordo. Wówczas ściana z kominkiem zdecydowanie wyróżni się we wnętrzu – a najczęściej właśnie taki efekt jest pożądany przez inwestorów.
Biała ściana za kominkiem?
A co jeśli ciemne lub nasycone kolory nie trafiają w nasze upodobania, lub nie pasują do projektu naszego domu? A może wolimy, żeby kominek stanowił ozdobę salonu, ale nie dominował aranżacji? Jeżeli wnętrze utrzymane jest w jasnych barwach, pastelach lub kolorach ziemi, ciemny kominek przytłoczy pomieszczenie. Czy biała ściana za kominkiem to dobre rozwiązanie? Z pewnością nie będzie tak funkcjonalna, jak ściana ciemna i co do tego nie mamy żadnych wątpliwości – jasna płaszczyzna będzie się brudzić tak samo jak ciemna, jednak na tej pierwszej zabrudzenia będą bardziej widoczne. Jeśli chodzi o atrakcyjność aranżacji, kominek w białej czy pastelowej oprawie będzie wyglądać lekko i wtopi się w całość, zamiast kontrastować z resztą wykończenia.
Jednym z trendów wnętrzarskich wciąż utrzymujących się w aranżacjach są ściany z cegieł. Zazwyczaj jest to jedna płaszczyzna, która daje efekt ozdobny. Od jakiegoś czasu, królują nie tylko cegły surowe, w naturalnym wybarwieniu, ale też malowane. Ściana z kominkiem wykończona w cegle pomalowanej na biało będzie stanowić ciekawy element dekoracyjny – zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak i rustykalnych.