Ważnym elementem wykończenia domu od zewnątrz jest elewacja. Poza kwestiami estetycznymi, które bierzemy pod uwagę, istotne są także właściwości materiału, który planujemy wykorzystać.

W projektach domów możemy zaobserwować trzy najpopularniejsze rodzaje wykończenia elewacji. To mi.in. tynki cienkowarstwowe oraz jako element dekoracji stosuje się efekt drewna i efekt cegły.

Tynk cienkowarstwowy – wszechstronny i łatwy w aplikacji

Najczęściej spotykanym rodzajem wykończenia są tynki cienkowarstwowe. Mają wiele zalet – inwestorzy wybierają je ze względu na ich wszechstronność, bogatą paletę kolorów i odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Tynki cienkowarstwowe mają też różne faktury i grubości, dają więc szerokie możliwości swobodnego kształtowania architektury budynku, niezależnie od tego, czy budujemy i wykańczamy dom, czy też remontujemy elewację.

Mamy do wyboru różne rodzaje tynków cienkowarstwowych, o różnych właściwościach, które pozwalają dobrać produkt do podłoża, stosowanego ocieplenia budynku oraz panujących w otoczeniu warunków. W ofercie firmy Farby Kabe znajdziemy tynki silikonowe, tynki silikatowe (krzemianowe), tynki silikonowo-silikatowe, tynki akrylowe, mineralne oraz mozaikowe.

Deska odciskana – ponadczasowy urok

Dekoracyjny efekt deski stworzymy, odciskając wcześniej przygotowaną matrycę z wybranym wzorem w masie Kombi Decor Print. Uzyskany efekt możemy podkreślić np. poprzez wycięcie fug między deskami. Po wyschnięciu masy przecieramy powierzchnie boczne, malujemy masę wybranym kolorem farby nawierzchniowej AKRYLATEX i lazurujemy farbą LAZUR Z/W. To rozwiązanie doskonale imituje drewno, jest bardziej ekonomiczne i zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu. Co istotne, efekt dekoracyjny deski możemy również zastosować wewnątrz budynków.

Efekt dekoracyjny cegły

Tynk ARMASIL możemy wykorzystać do stworzenia efektu dekoracyjnego cegły w wybranym kolorze pasującym do reszty elewacji, pokrycia dachowego i stolarki okiennej. Klinkier wygląda elegancko i równie elegancko będzie się prezentowała cegła odciśnięta w tynku za pomocą specjalnego szablonu. Efekt dekoracyjny, w zależności od projektu, może nawiązywać do architektury tradycyjnej, fabrycznej (w standardowym, czerwonym wybarwieniu), ale też ma swoje nowoczesne odsłony np. w odcieniach szarości czy bieli.

Efekt dekoracyjny betonu

Beton dekoracyjny daje ogromne możliwości aranżacyjne, zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Betonowe płaszczyzny mogą dominować lub stanowić charakterystyczny detal pomieszczenia. Pasują do ciepłych i chłodnych odcieni farb. Można je wykorzystać w małych przestrzeniach i na dużych powierzchniach. 

Efekt betonu uzyskamy wykorzystując tynk ARMASIL T modelowany lub PERMURO modelowany. Po wyschnięciu tynku należy przemalować powierzchnię odpowiednią farbą podkładową ARMASIL F lub AKRYLATEX za pomocą wałka malarskiego. Po wyschnięciu farby nanosimy równomiernie farbę Lazur Z/W i rozprowadzamy szybka gąbką. Czynność tę można powtórzyć.

Supreme Poradnik