Nowy rok to dobry moment na zmiany i na to, by odświeżyć wizerunek architektoniczny mieszkania. Metamorfoza może oznaczać zarówno prostą transformację kolorystyczną ścian, jak i przeprowadzenie gruntownej renowacji starych powłok malarskich. Jedno i drugie będzie powiewem nowości w domu. Inna kolorystyka farb może odmienić charakter pomieszczenia, dodając elegancji, spokoju lub energii.

Etap przygotowawczy to podstawa udanej metamorfozy

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy przeanalizować aktualny wygląd wnętrza: ocenić stan ścian pod kątem pęknięć, zabrudzeń, nierówności, sprawdzić rodzaj podłoża i zidentyfikować obszary problematyczne, np. wilgotne. Noworoczną metamorfozę powinno się zacząć od takiej analizy – wskaże ona dalsze kroki i produkty, które przydadzą się do skutecznej transformacji.

Przygotowanie powierzchni malowania jest kluczowe, ponieważ od tego zależy poprawność nałożenia farby, jej trwałość, przyczepność powłoki i wygląd zgodny z oczekiwaniami wykonawcy i opisem producenta. Powierzchnia powinna być nośna (bez spękań i rys), odtłuszczona, czysta i sucha. Mogą być konieczne takie działania jak: całkowite oczyszczenie ścian np. z pozostałości farb klejowych lub wapiennych, mechaniczne oczyszczenie podłoża z grzybów/pleśni, usunięcie starych tapet, odspojonych tynków i złuszczonych powłok malarskich, naprawa ubytków i pęknięć oraz wyrównanie podłoża.

Jak dobrze przygotować podłoże do malowania?

Znaczne (>3 mm) nierówności podłoża wymagają wyrównania zaprawą KOMBI FINISZ Farby KABE i wygładzenia masą szpachlową PROFINISZ marki Farby KABE. W zależności od rodzaju podłoża konieczne może być zagruntowanie preparatem BUDOGRUNT WG (podłoża chłonne lub pyliste) albo podkładem AQUALIT (podłoża gipsowe lub niejednorodne pod względem chłonności lub kolorystyki).

Ściany po wykwitach pochodzenia biologicznego należy odkazić preparatem ALGIZIDFarby KABE. Przebarwienia, plamy nikotynowe i z sadzy, zaschnięte ślady po zaciekach wodnych trzeba wcześniej przemalować farbą izolacyjną MILAMAT.

Zalety profesjonalnych farb

Do malowania renowacyjnego warto wykorzystać profesjonalne farby – dają one perfekcyjny efekt. Zagwarantują nie tylko estetyczne, ale i trwałe oraz jakościowe odświeżenie wnętrza. Produkty szwajcarskiej marki Farby KABE to doskonałe krycie, dzięki któremu oszczędzasz czas i materiały, ponieważ dla idealnego efektu wystarczy wykonać mniejszą liczbę warstw. Łatwość aplikacji sprawia, że nakładasz farbę bez smug i nierówności, co przekłada się na spokojną, szybszą pracę bez stresu i większe zadowolenie z efektu.

Jaka farba do odświeżenia wnętrza?

Zarówno rodzaj i przeznaczenie remontowanego pomieszczenia, jak i oczekiwania co do rezultatów wizualnych determinują wybór odpowiedniej farby. Dobrze jest przemyśleć to, jaki cel ma dać malowanie. Jeśli ważną sprawą jest ukrycie wrażenia nierówności podłoża, trzeba wybrać farbę niwelującą refleksy świetlne – taką jak TOP WHITE Anti-Reflex. W pomieszczeniach suchych (salon, sypialnia) sprawdzą się farby lateksowe (np. PROLATEX, OPTILATEX Farby KABE), a w mokrych jak łazienki i kuchnie – AQUATEX, o najwyższej odporności na szorowanie na mokro i działanie wilgoci. Do miejsc o dużym natężeniu ruchu (ciągi komunikacyjne, przedpokoje, korytarze, pomieszczenia biurowe) polecana jest farba ceramiczna PROFILATEX. Wymagania w zakresie wykonania specjalnych efektów dekoracyjnych i podkreślenia atrakcyjnej faktury spełni farba lazurująca, dekoracyjna, na bazie wodnych dyspersji akrylowych LAZUR W.

Supreme Poradnik