Mieszkanie w zabytkowej kamienicy, biuro w industrialnym stylu, willa o klasycznej bryle, dom z antresolą. Przestronne powierzchnie z wnętrzarskich magazynów i blogów to marzenie wielu osób. Kiedy jednak stajemy się szczęśliwymi posiadaczami takiej nieruchomości – jej wykończenie okazuje się sporym wyzwaniem. Pierwsza trudna decyzja do podjęcia wiąże się z doborem farby. Na jaki kolor pomalować wysokie pomieszczenie?

Na jaki kolor pomalować wysokie pomieszczenie?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Punktem wyjścia do doboru odpowiedniego koloru farby, może być ustalenie, jaki ogólny efekt aranżacyjny chcemy uzyskać. Mamy dwa zasadnicze kierunki. Pierwszy – chcemy podkreślić charakter wysokiego pomieszczenia i wyeksponować jego przestronność. Drugi – chcemy zmienić jego proporcje i zależy nam na tym, by wnętrze było bardziej przytulne, ciepłe i przyjazne w odbiorze.

Minimalistycznie i przestronnie

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami optycznego zmniejszania wysokiego pomieszczenia za wszelką cenę, a wnętrze urządzamy w duchu minimalizmu – postawmy na kolory jasne. Białe, kremowe czy beżowe  ściany i sufity będą odbijały promienie słoneczne wpadające do środka. W zależności od strony świata, na którą wychodzą okna, aranżacja mniej lub bardziej wypełni się światłem.

Nie obawiajmy się sterylności i wizualnego chłodu takiego rozwiązania. Żeby zachować nie tylko dobre proporcje, ale też nieco ocieplić klimat, możemy zagrać innymi elementami wykończenia i dekoracji. Z bielą ścian doskonale komponuje się drewniana podłoga. Dobierzmy kontrastujący kolor stolarki okiennej. Duże przeszklenia w ciemnych ramach, z podziałami lub łukami, będą pięknie prezentować się na tle jasnych powierzchni.

Sposobem na subtelne przełamanie białego koloru jest także pomalowanie wybranej ściany lub widocznych detali konstrukcji (np. instalacji, belek, słupów) innym kolorem farby. W trendach wciąż utrzymują się też ozdobne tynki imitujące beton. Pokrycie powierzchni przy schodach takim produktem będzie nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też praktyczne.

Na nasze postrzeganie przestronności w przypadku wysokiego wnętrza wpłynie też to, czym udekorujemy ściany. Zdjęcia lub lustra w ozdobnych oprawach zawieszone do samego sufitu, grube zasłony, regały o dużych gabarytach, imponujące żyrandole lub industrialne lampy sprawią, że pomieszczenie nie będzie wydawać się puste i chłodne.

Optycznie mniejsze i bardziej przytulne

Jeżeli zależy nam na wizualnym zmniejszeniu pomieszczenia, możemy zastosować kilka trików podczas malowania wnętrza. 

Wysokość skorygujemy przez pomalowanie sufitu ciemniejszą farbą – o kilka tonów niż ściany (ale w tym samym odcieniu) lub całkowicie kontrastującą kolorystycznie. Ciekawym rozwiązaniem będzie też pokrycie sufitu tynkiem imitującym beton w odcieniach szarości. Dzięki temu strop optycznie się obniży, a tzw. efekt studni zostanie zniwelowany.

Inne rozwiązanie, które z kolei poszerzy pomieszczenie, to namalowanie na ścianach poprzecznych pasów. Jest to jednak wariant bardzo ozdobny i zdecydowanie dominujący stylistycznie aranżację. Wysokie pomieszczenie wizualnie straci też na przestronności, jeżeli wszystkie powierzchnie – zarówno ściany, jak i sufit pomalujemy farbą w ciemniejszych kolorach. Wybierzmy szarości, zgaszone zielenie, brązy – a jeżeli nie boimy się intensywnych barw – odcienie granatu, a nawet czerni.

Supreme Poradnik