Przedpokój to przestrzeń wymagająca. Podczas jego urządzania duży nacisk kładziemy na funkcjonalność, a możliwości aranżacyjne często są ograniczone. Zwykle jest to powierzchnia nieduża, bez dostępu światła dziennego, dostosowana do układu pozostałych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Na jaki kolor pomalować długi i wąski przedpokój?

Przedpokój – funkcjonalny, więc wymagający

W urządzaniu przedpokoju liczy się przede wszystkim aspekt funkcjonalny. To zwykle nieduża przestrzeń z dużą zabudową meblową. Planujemy rozwiązania na przechowywanie butów i odzieży wierzchniej, do których chcemy mieć łatwy dostęp. Elementem obowiązkowym jest także lustro.

Kolor na wejściu

Ze względu na ograniczony lub często nietypowy metraż, w przedpokoju zwykle nie ma miejsca na zbędne wyposażenie czy dekoracje. Jeżeli mamy do dyspozycji niewykorzystany kawałek ściany – możemy ozdobić go galerią rodzinnych zdjęć lub ciekawych grafik. Jednocześnie hall to pierwszy kontakt z wnętrzem. W małych mieszkaniach stanowi element całości, projektanci stawiają więc na stylistyczną harmonię z salonem i aneksem kuchennym.

Odpowiednio zaaranżowany będzie nie tylko praktyczny, ale też atrakcyjny wizualnie, zarówno dla domowników, jak i dla gości. Od czego zacząć urządzanie przedpokoju? Od przemyślenia koloru ścian – czyli największych płaszczyzn w pomieszczeniu. Trafione decyzje pozwolą uzyskać znakomity efekt, nawet gdy przedpokój jest wąski i długi.

Na jaki kolor pomalować wąski i długi przedpokój?

W niektórych inwestycjach zastajemy długi i wąski korytarz, z drzwiami do pozostałych pomieszczeń. Czasem – początkowo bardziej ustawna przestrzeń, po wypełnieniu zabudową meblową zmienia się na bardziej wymagającą. Na jaki kolor pomalować ściany w takim przedpokoju? Wszystko zależy od tego, jaki finał chcemy uzyskać.

Szerszy

Jeżeli chcemy maksymalnie optycznie poszerzyć przedpokój, oczywisty wybór to jasne kolory ścian. Możemy zdecydować się na sufit w dokładnie takim samym odcieniu i zrezygnować z odcięcia paskiem na styku płaszczyzn. Biała farba, biała zabudowa wnękowa i dobre oświetlenie dadzą maksymalny efekt wizualnego powiększenia powierzchni.

Wyższy

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami trików optycznych z bielą w roli głównej, a wąska i długa forma przedpokoju nam nie przeszkadza, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wprowadzili kolory. Szarości, beże, pastele na ścianach i jasny sufit sprawią, że przestrzeń wyda się wyższa, a proporcje się zmienią. Możemy również zastosować z powodzeniem farby w odcieniach zgaszonych i intensywnych.

Wąski, długi i… ciemny

Antracytowy, granatowy czy czarny przedpokój zyska wyjątkowy charakter. Czy będzie praktyczny? Tak. Długi i wąski korytarz to więcej powierzchni, które łatwo się brudzą i są narażone na uszkodzenia. Zabrudzenia na ciemnych ścianach będą mniej widoczne. Jednocześnie, jeżeli zastosujemy produkt o dobrych parametrach zmywalności, łatwo utrzymamy je w czystości. Jeżeli obawiamy się przytłaczającego wrażenia, dobierzmy dobre oświetlenie, duże lustro i kilka zdjęć w ciekawych oprawach dla przełamania aranżacji.    

Supreme Poradnik