Mural to rodzaj malarstwa, który kojarzymy z monumentalnymi dekoracjami ścian zewnętrznych. Chociaż od kilku lat murale przechodzą prawdziwy renesans, zarówno w Polsce, jak i na świecie, tak naprawdę w architekturze znane są od dziesięcioleci.

Obok funkcji estetycznej murale odgrywały rolę wielkoformatowych reklam produktów i instytucji. Dziś akcent pada głównie na przekaz artystyczny, chociaż nie zawsze jest wyrazem spontanicznego street artu, ale projektowanym elementem wykończenia elewacji. Współcześnie gigantyczne grafiki pojawiają się także we wnętrzach.

Aranżacja wnętrza z muralem w roli głównej

Mural na ścianie w salonie, kuchni czy sypialni nie jest już zaskoczeniem, a wręcz przeciwnie – niebanalną składową aranżacji. Składową – przy takim formacie trudno bowiem powiedzieć, że jest to detal lub akcent. I właśnie duży format realizacji powinien nas skłonić do dokładnego przemyślenia muralu – zarówno jeśli chodzi o kolor, wzór, miejsce, jak i samo wykonanie. Grafika zdominuje wnętrze, jeżeli ma wyglądać dobrze, mamy czuć się w nim dobrze, mural musi być zrobiony naprawdę dobrze.

Mural na ścianie – do jakiego wnętrza pasuje?

Murale pasują właściwie do każdego wnętrza. Nie musimy czuć się ograniczeni, jeżeli dysponujemy małym metrażem. Nie ma też ograniczeń w lokalizacji muralu w mieszkaniu – możemy zaplanować grafikę w salonie, sypialni, pokoju dziecka czy nawet kuchni. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii.

Moda się zmienia – jeżeli chcemy, żeby mural szybko się nie zdezaktualizował, przemyślmy motyw. Niektóre wzory i obrazy są bardziej uniwersalne, inne mniej. Co więcej, musimy uwzględnić też pozostałe wybory w pomieszczeniu, ponieważ mural narzuca styl i kolory mebli oraz dodatków. Kolorystyka i projekt muralu powinny być też dopasowane do funkcji wnętrza, oświetlenia i jego powierzchni.

Do muralu trzeba mieć dystans

Parę słów na temat samej specyfiki muralu. Powierzchnia wielkoformatowej grafiki sporo zmienia. Po pierwsze nie każdy obraz dobrze wygląda na dużej płaszczyźnie. Stąd nie zawsze nasz ulubiony motyw lub wzór, który upatrzymy sobie w Internecie, sprawdzi się jako mural.

Druga sprawa to przestrzeń – jak wspomnieliśmy, murale możemy zastosować z powodzeniem nawet w małym mieszkaniu, jednak musimy uwzględnić odpowiedni dystans, z jakiego będziemy podziwiać realizację. Im większy mural, tym większa odległość potrzebna jest do „objęcia wzrokiem” grafiki. Jeżeli nie możemy zapewnić takiej odległości, zdecydujmy się na mniejszy format obrazu.

Jaka farba do malowania muralu w mieszkaniu?

W doborze motywu ogranicza nas też ściana, na której będzie malowany mural. Grafika może się pojawić na jednej ze ścian pomalowanej na biało lub pokrytej tynkiem imitującym beton, na drewnie czy metalu. Każdy materiał wymaga jednak użycia innych środków do wykonania dzieła. Gładka powierzchnia daje większe możliwości dla precyzyjnego malarstwa, jeśli więc w projekcie muralu przewidziano wiele szczegółów, zadbajmy o położenie wcześniej gładzi szpachlowej. Do samego malowania wykorzystuje się najczęściej farby dyspersyjne akrylowe i dodatkowo mural zabezpiecza się lakierem UV. Ostateczny wybór materiałów zależy jednak od preferencji artysty, z którym nawiążemy współpracę.

Supreme Poradnik