Jesteś studentem i mieszkasz w rodzinnym domu? A może wynajmujesz pokój w mieście, w którym studiujesz? Chociaż większość czasu upływa Ci pewnie na uczelni i w towarzystwie przyjaciół, ta osobista przestrzeń jest bardzo ważna. Jedna aranżacja musi spełniać wiele funkcji, ale przede wszystkim być dla Ciebie komfortowa. A tym, co znacząco wpływa na komfort, są kolory ścian. Które najlepiej pasują do pokoju studenta? Które są najbardziej w trendach?
Chociaż podczas studiów większość czasu upływa poza domem – na uczelni lub z przyjaciółmi – bywają okresy, w których przebywa się w nim więcej i częściej. Pokój studenta to miejsce nauki, przygotowań do egzaminów i pisania prac. Musi więc być dostosowany do tej zasadniczej funkcji. Poza tym, jest to też miejsce wypoczynku – relaksu i regeneracji. W końcu stanowi przestrzeń do spotkań z ludźmi. Niezależnie od tego, czy wynajmujemy pokój, mikro kawalerkę czy mieszkamy w domu rodzinnym, warto o tę przestrzeń zadbać i dostosować ją do swoich potrzeb.
Modnie i budżetowo
W aranżacji pokoju studenta zazwyczaj liczy się jeszcze jeden aspekt – finansowy. Najlepiej, żeby zmiany nie były bardzo kosztowne, ale dostosowane do studenckiego budżetu. Zwłaszcza że lokum najczęściej jest wynajmowane lub użyczane na czas studiów do momentu wyprowadzki do docelowego mieszkania. Na szczęście wiele prac wykończeniowych można przeprowadzić niedużym kosztem. Właściwie zasadnicza zmiana, która wpływa na atmosferę w pomieszczeniu, jest jednocześnie przystępna cenowo. Chodzi o pomalowanie ścian.
Kolory ścian do pokoju studenta
Oczywiście w wynajmowanym pokoju możliwość zmian aranżacyjnych bywa ograniczona. Łatwiej zrealizować własną wizję w domu rodzinnym. Mimo wszystko właściciele mieszkań godzą się na pewne modyfikacje, więc jest szansa, by się z nimi w tej kwestii porozumieć. Które kolory do pokoju studenta polecamy?
Uniwersalne
Najbardziej uniwersalny kolor to biały. Warto wziąć go pod uwagę przynajmniej z dwóch powodów. Jeżeli pokój ma nieduży metraż, jasne ściany, które odbijają światło, sprawią że optycznie wyda się większy i pogodniejszy. Poza tym biała farba to neutralne tło dla innych elementów – z łatwością dopasujemy pozostałe detale nawet przy ograniczonym budżecie. Odcienie bieli i beżu będą pasować do aranżacji w stylu skandynawskim, wykończeń minimalistycznych, ale też nowoczesnych.
Kolejnym dobrym kolorem jest szary – do niego też bez problemu dobierzemy resztę wyposażenia. Ciemne, intensywne odcienie szarości dodadzą wnętrzu charakteru. Będą się świetnie prezentować z meblami, parkietem czy wykładziną w każdym odcieniu. Połączymy go z drewnem, czernią, delikatnymi pastelami i intensywną zielenią.
Odważne
Jeżeli w pokoju, w którym mieszkasz, możesz sobie pozwolić na eksperymenty, pomyśl o pokryciu jednej z płaszczyzn farbą imitującą beton. Materiał ten jest wciąż bardzo modny i praktyczny. Taką samą zasadę wykorzystaj w przypadku wyraźnych akcentów kolorystycznych – czarny, granatowy, zielony czy różowy – użyj tych odcieni tylko na jednej ze ścian. W przeciwnym razie przytłoczysz zarówno pokój, jak i siebie. Przebywanie w takiej przestrzeni na dłuższą metę może okazać się męczące dla wzroku, trudno się w niej skupić, trudno pracować i trudno efektywnie wypoczywać.