Zmianę wykończenia często zaczynamy od zmiany koloru ścian. Nie inaczej jest w przypadku pokoju nastoletniego dziecka. Młodzież często marzy o aranżacji dostosowanej do jej potrzeb i upodobań. Podpowiadamy, jaki kolor farby wybrać, żeby trafić w gust nastolatka i jednocześnie znaleźć rozwiązanie, które będzie praktyczne przez kilka kolejnych lat.

Zmiany – każdy ich czasem potrzebuje. Modyfikacje w aranżacji mieszkania bywają podyktowane zarówno względami praktycznymi, jak i zwykłą chęcią odświeżenia otoczenia, w którym przebywamy na co dzień. Przychodzi czas, gdy dorastające dzieci chciałyby same decydować o tym, jak będzie wyglądać ich pokój. Aranżacja staje się sposobem na wyrażenie swojej osobowości. Pokój – miejscem relaksu, nauki, realizowania pasji. Pełni więc wiele funkcji.

Dlatego, gdy planujemy remont w pokoju dziecka, weźmy pod uwagę kilka kryteriów, w tym gust nastolatka – w końcu to on będzie przebywać w pomieszczeniu na co dzień. Dobrze, żeby w swojej przestrzeni czuł się komfortowo. Jednocześnie aranżacja musi być praktyczna – sprzyjać zarówno nauce, jak i rozrywce. Najlepiej też dokonać wyborów, które sprawdzą się przez kilka kolejnych lat. Już same kolory ścian do pokoju nastolatka będą wymagały wspólnej narady – odcienie na dużych płaszczyznach dominują aranżację, wpływają na samopoczucie, poziom energii, a nawet – jakość snu.

Kolory ścian do pokoju nastolatka 

Klasyczny biały

Biały to kolor uniwersalny i praktyczny. Wbrew pozorom świetnie sprawdzi się w pokoju nastolatka. Nie każdy młody człowiek będzie upierać się przy jaskrawych lub ciemnych kolorach. Ściany pomalowane na biało dają dobrą bazę do zabawy aranżacją. Chłopak czy dziewczyna mogą łatwo zmienić klimat pokoju, wymieniając dekoracje – zasłony, rolety, poduszki, grafiki czy plakaty. Jasne ściany rozświetlają pomieszczenie, optycznie je powiększają, co okaże się zaletą, jeżeli metraż jest nieduży. Biały to także kolor, który łatwo odświeżyć, jeżeli pojawi się taka potrzeba.

Neutralny szary

Innym, stonowanym kolorem, który sprawdzi się w przypadku nastolatka, jest szary. To dobry odcień do pokoju zarówno chłopca, jak i dziewczyny. Łatwo dobrać do niego wybarwienie mebli i wyposażenia – sprawdzą się różne warianty drewna, biały czy czarny. Jeżeli naszemu dziecku marzy się wyraźny kolor zbliżony do czarnego, możemy np. pokryć nim tylko jedną powierzchnię, a resztę pomalować na biało lub w rozbielonych szarościach.

Pastelowo i dziewczęco

Miętowy, błękitny, różowy i fioletowy – to odcienie, które mogą spodobać się dziewczętom. Pastelowe ściany są modne i pasują do różnych konwencji. Romantycznych, prowansalskich, nowoczesnych czy minimalistycznych. Przy wyborze farby warto jednak uwzględnić stronę świata, na którą wychodzą okna. W przypadku ekspozycji północnej i wschodniej postawmy na jasne warianty z ciepłą nutą. W przypadku południowej i zachodniej możemy pozwolić sobie na bardziej zgaszone i chłodniejsze odcienie.

Spokojny zielony

Zielony – jest kolorem, który sprzyja zarówno wypoczynkowi, jak i nauce. Ma kojące, uspokajające działanie dla naszego mózgu. Odcienie butelkowej zieleni mogą trafić w gust chłopaka, groszkowe czy turkusowe – dziewczyny, chociaż właściwie nie ma tu jakiejś obowiązującej reguły.

Natomiast z zasady unikajmy kolorów intensywnych, jaskrawych – te nie będą korzystnie oddziaływać ani na wzrok, ani na koncentrację. Na dłuższą metę okażą się męczące, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest silnie nasłonecznione. Jeśli jest to marzenie naszej pociechy, pójdźmy na kompromis i pozwólmy pomalować na intensywny kolor jedną ze ścian lub jej fragment.

Supreme Poradnik