Farby mogą dawać powłokę matową, satynową lub półmatową. Każda z nich różni się wyglądem, właściwościami i miejscem zastosowania. Wybór odpowiedniej farby ma kluczowe znaczenie nie tylko dla efektu końcowego aranżacji wnętrza, ale i dla codziennego użytkowania.

Farby mogą posiadać różne rodzaje wykończenia stopnia połysku. Wybierając farbę do malowania wnętrz zwracamy uwagę na kolor czy cechy użytkowe ale warto także zastanowić się przy wyborze na stopień połysku. Wybór odpowiedniej farby ma kluczowe znaczenie nie tylko dla efektu końcowego aranżacji wnętrza, ale i dla codziennego użytkowania.

Stopień połysku farb

Przy wyborze farby do konkretnego zastosowania warto uwzględnić stopień połysku. Jest to parametr odpowiedzialny za odbijanie światła, który wpływa na wygląd pomalowanej powierzchni i jej właściwości użytkowe. Klasyfikacja ze względu na połysk zwierciadlany  jest określona w normie PN-EN 13300:2002. Zgodnie z tą normą wyróżniamy cztery stopnie połysku dla farb połysk, średni połysk, mat i głęboki mat. (Średni połysk = półpołysk / półmat / połysk satynowy)

Farby matowe

Wykończenie matowe to klasyczny wybór, dzięki któremu wnętrze nabiera stonowanego i eleganckiego charakteru. Ma cenną właściwość – ze względu na brak odbicia światła maskuje drobne mankamenty ścian jak nierówności podłoża i niedoskonałości wymalowania. Sprawdzi się w pokojach, w których występuje duże natężenie światła.

Światło podkreśla nierówności, ale matowa powierzchnia je optycznie niweluje. Farby dające matową powłokę będą się nadawać do sypialni, salonu i gabinetu – do pomieszczeń, w których odpoczywamy i pracujemy, więc powinna w nich panować atmosfera pełna spokoju i harmonii.

Warto pamiętać, że matowe wykończenie utrudnia zmywanie i czyszczenie powierzchni. Głęboko matowa powierzchnia ze względu na bardzo niski współczynnik odbicia nazywana jest antyrefleksyjną i farba ją gwarantująca będzie się nadawać przede wszystkim na górne części ścian i na sufity. Do głęboko matowych farb należą AQUATEX, OPTILATEX, TOP WHITE ANTI-REFLEX, OPTIMA, PRIMA Farby KABE, które są zalecane do malowania powierzchni o wyjątkowo niekorzystnym oświetleniu. Farby matowe to np. PERFEKTA, PROFILATEX, PROLATEX, AKRYLATEX W.

Farby półmatowe

Farby, które dają efekt półmatu, w harmonijny sposób łączą korzyści farb matowych i satynowych takie jak subtelny połysk i delikatna struktura, dające elegancki efekt i łatwość czyszczenia, co ma wymiar praktyczny. Farby o półmatowym wykończeniu jak PROLATEX półmatowy Farby KABE charakteryzują się łatwą aplikacją i najwyższą odpornością na zmywanie, szorowanie i działanie wilgoci, przez co są uniwersalnym rozwiązaniem i mogą pokrywać ściany w różnych pomieszczeniach.

Supreme Poradnik