Świeże wiosenne powietrze nastraja do odświeżania wnętrz. Jeżeli myślisz nie tylko o porządkach, ale o nowej aranżacji salonu lub sypialni, pomyśl o pastelach. W 2021 roku pastelowe wnętrza są bardzo w trendach – ale to nie jedyny argument przemawiający za tym, by wprowadzić w mieszkaniu lub domu jasne, lekkie kolory wiosny.

Pastelowe, czyli modne

Jasne kolory to silny trend w 2021 r. Pastelowe wnętrza kojarzą Ci się z cukierkowymi, różowo-miętowymi aranżacjami i dodatkami z kwiatowym printem? Czytaj dalej! Beże, zielenie, błękity, rozbielone żółcienie i szarości to barwy nie tylko modne, ale też szlachetne. Pastele na ścianach odpowiednio zestawione z innymi elementami wykończenia, mogą dać bardzo elegancki i harmonijny efekt. Do tego świetnie wpłyną na nasze samopoczucie – nie tylko w okresie wiosennym.

Pastelowe wnętrzaSpokój i równowaga

Subtelne kolory pozytywnie wpływają na psychikę człowieka. Jasne odcienie działają odprężająco, dają poczucie równowagi i spokoju. W pastelowych wnętrzach odpoczywamy efektywniej – co za tym idzie, zyskujemy energię do działania. Jeżeli planujesz wiosenny remont lub odświeżenie przestrzeni, pomyśl o pastelach. Sprawią, że twoje otoczenie stanie się azylem bezpieczeństwa i przyjemną strefą relaksu. Do tak urządzonego mieszkania dobrze się wraca po dniu pełnym wyzwań i stresów.

Kolory wiosny zawsze i wszędzie

Można też powiedzieć, że pastelowe odcienie ścian będą pasować do każdej przestrzeni. Sprawdzą się nie tylko na dużych metrażach. Rozbielone, ale głębokie kolory możemy wykorzystać również w mniejszych pomieszczeniach. W obu przypadkach dadzą efekt rozjaśnienia i spowodują, że wnętrze wyda się bardziej optymistyczne. Jeżeli zdecydujemy się na barwy ciepłe, aranżacja zyska świeży, ale przytulny klimat.

Jak aranżować pastelowe wnętrza?

Jak zaaranżować wnętrze w kolorach pastelowych, żeby wyglądało elegancko i stylowo? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zestawianie barw, materiałów i oczywiście dodatków.

Możemy zdecydować się na wykończenie monochromatyczne np. w odcieniach brązu i kawy z mlekiem. Akcenty bieli rozjaśnią aranżację, a z drugiej strony – ocieplą biel. Jeżeli idziemy w kierunku skandynawskiego minimalizmu, ale obawiamy się, że wnętrze w pastelowych beżach z białymi elementami będzie mdłe, zagrajmy dodatkami. Zielone rośliny, miękkie koce i przede wszystkim – drewno.

Drewno i pastele to doskonały duet nie tylko we wnętrzach utrzymanych typowo w kolorach ziemi. Właściwie wszystkie pastelowe kolory będą świetnie współgrać z elementami drewnianymi. Zielenie, róże, brzoskwinie, fiolety, odcienie błękitu i szarości.

Szary możemy też wykorzystać jako kolor towarzyszący innym odcieniom pastelowym. Tutaj podobnie, jak w przypadku bieli i drewna, kombinacje są nieograniczone. Neutralne szarości skomponujemy właściwie z każdym jasnym wariantem – koloru niebieskiego, zielonego czy różu.

Pastelowe wnętrza, jakie dodatki wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki wybraliśmy styl całej aranżacji. Jeżeli chcemy podkreślić lekkość wykończenia, szukajmy subtelnych dekoracji ze szkła, białej ceramiki, drewna o jasnym wybarwieniu. Jeżeli chcemy przełamać pastele, dodajmy wyraźne akcenty – ze złota, mosiądzu lub miedzi. Wzorzysty dywan, fotel w kontrastującym odcieniu lub antyczny drewniany mebel atrakcyjnie wzbogacą wykończenie.

Uważajmy jednak, by intensywne dodatki nie odwróciły całkiem uwagi od pastelowej bazy – w końcu jasne kolory mają zbudować pozytywne i świeże wnętrze, pełne spokoju i równowagi.

Supreme Poradnik