Najmocniejszą inspiracją wnętrzarską na 2024 rok jest natura. Z tego źródła będą czerpać architekci i dekoratorzy wnętrz w najbliższych sezonach. Jakie style i barwy będą zgodne z trendami – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kolory ciepłe i mocne

Paleta kolorystyczna inspirowana przyrodą to nie tylko spokojne kolory ziemi i nieba, ale też głębsze, różnorodne barwy charakterystyczne dla kolorowych kwiatów. Wciąż modne neutralne barwy doskonale komponują się z mocniejszymi kolorami.

2024 rok to będzie czas aranżacji maksymalistycznych i intensywnych barw. Nie muszą one pokrywać całych ścian w pomieszczeniach – mogą mieć postać wyrazistych detali, które przełamią i urozmaicą minimalistyczne, monochromatyczne i bezpieczne zestawienia. Wśród ciepłych kolorów prym będą wiodły terakota i barwy pustynne, słoneczne, pomarańczowe, gliniane, ceglaste, bordowe, które dodają energii, dynamiki i pasji do wnętrz, a także tworzą kontrast z jasnymi i neutralnymi odcieniami. Inspiracji dostarczają przyroda i architektura Bliskiego Wschodu.

Kolory wody doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych. Wśród nich wyróżniać się może w 2024 roku kobalt i indygo, barwy znane z kultury śródziemnomorskiej, oraz stalowobłękitny. Niebieskości na ścianach wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię.

Delikatne pastele

Dla przeciwwagi w czołówce trendów nadal utrzymują się kolory rozbielone, delikatniejsze, nawiązujące do bogactwa kwiatów i owoców jak jasny żółty, lawendowy, różowy, które będą odpowiednie nie tylko do pokojów najmłodszych domowników. Wśród nich warto zwrócić uwagę na odcień Apricot Crush, który został wytypowany jako kolor roku 2024 przez Instytut Pantone. To barwa soczystej brzoskwini, świetlista, energetyczna i żywa. W propozycjach trendwatcherów pojawia się róż w wersji przygaszonej, mglistej, romantycznej, ale też mocniejszej, gdy jest zmiksowany z fioletem, jak na letnim niebie podświetlonym promieniami zachodzącego słońca.

Pastele to barwy optymistyczne, choć nie nachalne. Nadają wnętrzu wyraz radości, zabawy i słodyczy, dodają miękkości, czystości, uroku i wdzięku, ale również koją.

Zielenie, beże i brązy

Trend na naturę pozwala wybierać spośród różnych odcieni zieleni – od delikatnych jak szałwiowy, miętowy, pistacjowy, seledynowy, przez oliwkowy i mchowy, po mocne jak trawiasty, butelkowy, szmaragdowy. Zielony w pomieszczeniu nawiązuje do roślin, kojarzy się ze świeżością ogrodu, lasu, łąki i jest odbierany jako wywołujący spokój. Tworzy doskonałe kompozycje z pozostałymi modnymi barwami.

Atmosferę obcowania z przyrodą pomogą stworzyć brązy czekolady i beże piaskowca, które będą popularne w 2024 roku. Ciepłe tonacje kamieni, piasku, ziemi to kolejne elementy naturalnego trendu dominującego we wnętrzach. Brązy nawiązują do naturalnych materiałów jak drewno i dodają wnętrzu elegancji, a nie są tak przytłaczające jak czerń.

Kolor buduje styl

W 2024 roku w aranżacji wnętrz będą widoczne silne tendencje estetyczne: styl quiet luxury, czyli jakość ponad ilość i niekrzykliwość, styl japandi będący wynikiem połączenia japońskiej filozofii minimalizmu i skandynawskiego designu oraz styl cottagecore, nawiązujący do życia poza miastem i do wnętrz jak w tradycyjnych angielskich rezydencjach, afirmujący bliskość przyrody, prostotę i przytulność, ale w nowoczesnym wydaniu.

Harmonijną przestrzeń utrzymaną w tych modnych stylach pomogą zbudować znajdujące się we wzornikach FARBwerk Farby KABE kolory: neutralne jak biel, kość słoniowa, szarość, beż; oddające barwy naturalnych materiałów jak kamienie, wełna, len i drewno oraz stonowane, pastelowe błękity, zielenie, róże oraz żółcie.

Supreme Poradnik