Naturalna przestrzeń wokół domu jest pełna różnorodnych odcieni, które mogą być inspirującym źródłem palety kolorów przy doborze farb elewacyjnych. W przydomowym ogrodzie znajdziemy bogactwo barw, które można przenieść na fasadę budynku i w ten sposób stworzyć harmonijną kompozycję.
Ogród jako wzornik kolorów na elewację
Potrzeba bliskości z naturą leży u podstaw popularności biofilii w architekturze. Nawiązując do tego trendu punktem wyjścia przy projektowaniu kolorystyki elewacji może być obserwacja otoczenia budynku. Szata roślinna jest jak gotowy wzornik – na dodatek z gwarancją efektu harmonii między kolorem elewacji a zewnętrza domu. Na jakie odcienie postawić? Wiele zależy od rodzaju roślin dominujących w naszym ogrodzie i od jego stylu.
Zimozielone tuje podpowiadają eleganckie odcienie szarości i zieleni, trawy ozdobne naturalne beże i piaskowe tony, kolorowe kwiaty – tonację pastelową, np. bujne hortensje kierują w stronę delikatnych błękitów i fioletów. Warto pamiętać, że kolory naturalnie występujące w przyrodzie środkowoeuropejskiej są raczej stonowane, bardziej przygaszone, a nie krzykliwe i jaskrawe, czym dobrze jest się sugerować przy ustalaniu kolorystyki na fasadzie.
Harmonijne połączenie barw natury z fasadą domu
Aby uzyskać efekt harmonii kolorów farb elewacyjnych z barwami występującymi w przydomowym ogrodzie, można wykorzystać jedną z dwóch zasad.
Metoda harmonii przez dopasowanie polega na wyborze farb elewacyjnych w kolorach zbliżonych do tych, jakie występują w otoczeniu. Ten sposób szczególnie polubią właściciele domów klasycznych i w stylu rustykalnym, ale można go wykorzystać także przy nowoczesnych, minimalistycznych bryłach architektonicznych. Pozwoli on na płynne przejście między domem a otoczeniem i stworzenie wrażenia spójnej całości, a wręcz na kolorystycznie idealne połączenie dwóch stref: mieszkalnej i rekreacyjnej. Piaskowe beże, spokojne zielenie i jasne szarości na elewacji będą stanowić tło dla barw ogrodu i ich kontynuację.
Metoda harmonii przez kontrast bazuje na kolorach dopełniających i mocnym kontraście, który uzyskamy dzięki bieli – nie tylko śnieżnej, ale i kremowej. Tak jasne tło wyeksponuje elementy szaty roślinnej, podkreślając intensywność zieleni. Natomiast połączenie dwóch kolorów dopełniających, np. zieleni roślin z odcieniem burgundu lub czerwieni na elewacji, wywoła wrażenie silnego kontrastu. Dzięki niemu zaakcentujemy zarówno bujność ogrodu, jak i piękno oraz kształt architektury.
Dom naturalnym elementem krajobrazu
Przy ustalaniu kolorystyki elewacji dobrze jest uwzględnić zmienność pór roku i to, jak ogród prezentuje się wiosną, latem, jesienią i zimą. Kolory na elewacji mogą wyglądać jaśniej niż na wzorniku – na odbiór kolorów ma wpływ nie tylko rodzaj nasłonecznienia, ale i umiejscowienie budynku. Dla domów schowanych w cieniu lepiej jest wybrać cieplejsze odcienie farb elewacyjnych.
Elementy ogrodu jak np. kora drzew, obrzeża rabat, ścieżki, skalniaki, drobne kamyczki i większe kamienie również mogą być oryginalną inspiracją przy projekcie elewacji. Sięgając po efekty dekoracyjne Farby KABE imitujące naturalne materiały, możemy stworzyć fasadę domu, która najbardziej harmonijnie skomponuje się z otoczeniem. Efekt dekoracyjny deski drewnianej czy kamienia naturalnego wzmocnimy odpowiednio dobranym do ogrodu odcieniem farby elewacyjnej. Dzięki temu fasada budynku stanie się integralną częścią otoczenia domu.