Elewacja stanowi jeden z najważniejszych elementów wizualnych budynku. Forma i kolor ścian, dachu, stolarki okienno-drzwiowej powinny tworzyć całość. Liczy się spójność w ramach projektu domu, ale też wkomponowanie go w otoczenie – sąsiednie posesje czy krajobraz. Jak zrobić to dobrze, jeśli podoba nam się kolorowa elewacja?

Wydaje się, że kolorowa elewacja nie jest najbardziej aktualnym trendem. Wielobarwne fasady kojarzymy raczej z modą sprzed kilkudziesięciu lat, architekturą zabytkową krajów śródziemnomorskich lub lokalnym folklorem. Jednak współczesne projekty wcale nie stronią od kolorów. Nawet te najbardziej intensywne i wyróżniające się mogą być bardzo eleganckie i harmonijne.

Kolory ziemi z mocnym akcentem

Kolory ziemi: biele, beże, brązy czy szarości to sprawdzone rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Są nie tylko ponadczasowe i w dobrym smaku, ale też uniwersalne, łatwo dopasować do nich wybarwienie pokrycia dachowego, okien, drzwi i ogrodzenia. Ładnie wpisują się w otoczenie zieleni i często nie konkurują z zabudową w okolicy. Dobrze wyglądają też jako składowa innych kolorów ścian, jeśli w projekcie jest kilka barw lub ich odcieni (nie tylko farby, ale też np. szalówki drewnianej czy elementów z surowego betonu). Poza tym są praktyczne – na tak dużych powierzchniach kolory „grają” inaczej. Stosujemy podobne zasady jak we wnętrzach: ciemne barwy będą optycznie zmniejszać, sprawią też, że dom będzie wyglądać na ciężki i masywny, jasne – wizualnie dodadzą przestronności i lekkości. Dlatego małe domy zwykle malowane są na biało.

Jakie decyzje podjąć, jeśli podoba nam się kolorowa elewacja? Zastosujmy kolor w akcentach. Jeżeli bryła budynku jest nieregularna, w projekcie znajdują się np. nowoczesne wykusze – będą to dobre miejsca na mocny akcent kolorystyczny np. bordo, burgund lub odcienie żółtego, zieleni, brązu, ciemnej szarości. Kontrastującym kolorem możemy zaznaczyć całe ściany, podcienie, wnęki balkonowe lub okienne.

Ciemna elewacja – monochromatyczna i odważna

W ostatnich latach popularność zyskały domy w stylu nowoczesnej stodoły. Nawiązują do budynków o tradycyjnej bryle z dachem dwuspadowym, a jednocześnie są minimalistyczne i oszczędne w dodatkach oraz kolorystyce. Jednym z wariantów barwy elewacji jest grafitowy lub czarny. Kolor ten stosuje się nie tylko na ścianach, ale też dachu, obróbce blacharskiej i stolarce otworowej. W takim monochromatycznym rozwiązaniu nic się nie wyróżnia, detale wtapiają się w całość. Jednocześnie cały budynek jest bardzo oryginalny. Zapewne wśród innych domów jednorodzinnych w okolicy będzie wyglądał nietypowo. Jeśli chodzi o przyrodę – będzie natomiast znakomicie współgrał z zielonym otoczeniem i podkreśli piękno natury. 

Dom cały w czerwieni

Bardzo oryginalnie prezentuje się elewacja w czerwieni. Możemy postawić na intensywny, malinowy akcent zestawiony z bielą i szarością. Albo inaczej – połączyć wykończenie ścian z nieotynkowanej cegły, tradycyjną czerwoną dachówkę oraz nawiązującą do obu odcieni ciepłą, ognistą farbę, którą pokryjemy elewację. W połączeniu z drewnem wykorzystanym do aranżacji tarasu, zyskamy efektowny zestaw nie tylko kolorów, ale też materiałów i faktur – różnych i jednocześnie spójnych. 

Pokoloruj dom i wnętrze – nasz autorski program

Supreme Poradnik