Kolory oddziałują na nasze emocje, nastrój, a nawet nasze zachowania. Mogą pobudzać do aktywności, działać relaksująco i wyciszająco. Dominujący kolor w sypialni wpływa też na jakość snu. Ta z kolei wiąże się z naszą wydajnością w ciągu dnia, samopoczuciem, a nawet zdrowiem. Dlatego wybór koloru farby do sypialni ma istotne znaczenie. Który więc wybrać, żeby dobrze spać i skutecznie wypoczywać?

Kolory mają ogromne znaczenie dla ludzkich emocji i samopoczucia. Potrafią oddziaływać na nasze zachowania, ale pozwalają też bez słów wywierać wpływ na innych. Od wieków konkretne barwy kojarzono z określonym statusem i nadawano im znaczenie symboliczne. Kolorystyczne komponowanie stroju to ważna umiejętność w biznesie.

Barwy mają też zasadnicze znaczenie podczas aranżacji pomieszczeń w domu. Odpowiednio dobrane kolory ścian dadzą nie tylko atrakcyjny i spójny efekt estetyczny, ale wpłyną na nasz nastrój i samopoczucie.

Kolor w sypialni wpływa na jakość snu

Ponieważ niektóre kolory działają pobudzająco, inne zaś relaksująco i wyciszająco, są jednym z czynników wpływających na jakość, ale też ilość snu. Jaki kolor farby wybrać do sypialni, miejsca zarezerwowanego dla nocnego wypoczynku?

Niebieski

Niebieski to pierwszy na liście kolor, który zdecydowanie będzie nam służył, jeśli chodzi o dobry sen. W naturze jest to barwa nieba i morza. Kojarzona ze spokojem, równowagą emocjonalną i zaufaniem. Kolor niebieski w sypialni będzie miał działanie wyciszające i odprężające. Co ciekawe, niebieskie ściany i dodatki (zwłaszcza w jasnych, pastelowych odcieniach) nie tylko sprawią, że szybciej zaśniemy, ale też przełożą się na jakość snu. Będziemy spać lepiej i dłużej.

Zielony

Zielony to kolor natury. Przeważająca w przyrodzie barwa roślinności jest dla naszego mózgu kojąca i relaksująca. Zieleń kojarzymy z harmonią, wyciszeniem oraz spokojem i taki właśnie wpływ ma na nasze ciało i umysł. Barwa ta jest więc drugim idealnym wyborem pod kątem zapewnienia sobie zdrowego, dobrej jakości snu. Tu jednak mała uwaga – jeżeli zdecydujemy się na zielony kolor w sypialni, wybierzmy zielenie zgaszone i stonowane. Doskonale sprawdzi się odcień szałwii oraz niezwykle modna butelkowa zieleń.

Różowy

Różowy kolor może okazać się świetnym wyborem nie tylko do pokoju dziecięcego. Okazuje się, że ciepłe, rozbielone odcienie różu korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i sprzyjają relaksacji. Zwłaszcza barwa z delikatnymi tonami pomarańczowymi, brzoskwiniowymi jest polecana przy aranżacji sypialni. Wprowadzi do pomieszczenia łagodny, delikatny klimat – idealny do wyciszenia i odpoczynku.

Beżowy

Jeżeli nie przekonują nas zalety różowego, pomyślmy o pomalowaniu sypialni farbą w odcieniach beżu. Neutralne kolory ziemi są zawsze przyjemne dla oka – przywodzą na myśl ciepło, prostotę i harmonię. To dobry wybór do aranżacji minimalistycznych.

Beżowe ściany w sypialni w połączeniu z naturalnymi dodatkami i akcentami w kolorze zgaszonej zieleni – pomogą stworzyć prawdziwą oazę spokoju i wyciszenia.

Supreme Poradnik