Mieszkania w kamienicy mają ogromny potencjał atrakcyjnego wykończenia – pod względem kolorów ścian oraz wyposażenia. Wysokie sufity, duże okna, związana z tym ilość naturalnego światła inspirują – także w doborze stylu architektonicznego. Jakie kolory wybrać, jeśli aranżujemy powierzchnię klasycznie?

Z czym kojarzy Ci się mieszkanie w kamienicy? Wysokie sufity ze sztukaterią, duże okna ze szprosami, drewniana podłoga, dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne… Tradycyjne budownictwo ma wyjątkowy urok, a właścicielom nieruchomości daje dużo większe możliwości aranżacyjne, niż tym, którzy posiadają małe metraże. Ze względu na to, że lokale w starszych budynkach są przestronne, poszerza się wybór barw, które możemy wykorzystać podczas wykańczania wnętrza. Jakie kolory wybrać, gdy urządzamy klasyczne mieszkanie w kamienicy?

Klasyczne mieszkanie w kamienicy – jakie kolory wybrać?

Jak pomalować ściany?

Jeśli mieszkanie w kamienicy wykańczamy klasycznie, zdecydujmy się na ściany w kolorach neutralnych. Standardowym wyborem będzie biel i wszelkie warianty bieli – écru, kość słoniowa, marmur. Inną opcją są delikatne odcienie szarości. Biała stolarka okienno-drzwiowa i podłoga w odcieniach jasnego drewna będą stanowić doskonałą bazę do pozostałych decyzji kolorystycznych. Tak pomalowane ściany sprawią, że mieszkanie w kamienicy będzie jasne, pogodne i czyste. Odpowiednie umeblowanie i dodatki sprawią, że wnętrze nabierze charakteru – i tu z kolorami możemy nieco bardziej „zaszaleć”.

Ciekawym akcentem, na który możemy sobie pozwolić w dużym metrażu, jest także farba na ścianie w kontrastującym do bieli kolorze. Ciemnoszary, granatowy czy zielony nie stanowi wprawdzie stricte klasycznego wyboru, ale trafi w upodobania inwestorów, którzy lubią łączyć tradycję z elegancką nowoczesnością.

Kolory wyposażenia i dodatków – jakie wybrać?

Do neutralnej bazy ścian, podłogi i okien pasuje niemalże wszystko. Możemy dalej wybierać w spokojnych odcieniach beżu i szarości, uzupełniając aranżację o kontrastujące dekoracje, miękkie tkaniny w stonowanych kolorach i drewniane wyposażenie w różnych wersjach drewna np. szlachetnego dębu.

Innym sposobem na wnętrze w kamienicy jest zastosowanie kolorystycznych kontrastów. Aksamitna kanapa w kolorze butelkowej zieleni czy musztardowy fotel, będą ciekawym uzupełnieniem klasycznej białej lub drewnianej zabudowy. Dobrze sprawdzą się także ciemne odcienie szarości, a nawet czerń. Złote dodatki, szkło, kryształowy żyrandol dodadzą wyjątkowego, eklektycznego wyrazu.

Efekt cegły na ścianie

Jeżeli chcemy urozmaicić klasyczne wnętrze w kamienicy, warto pokusić się o nowoczesne akcenty. Jednym z nich jest cegła na ścianie. Nie musimy jednak odkrywać jej przez czasochłonne zdejmowanie powłok ze ściany. Doskonale sprawdzi się dekoracyjny efekt cegły uzyskany przez zastosowanie tynku (odbitego na płaszczyźnie przy pomocy szablonu) oraz farby w wybranym kolorze. Profesjonalnie wykonana powłoka tego typu jest nie tylko estetyczna, ale bardziej ekonomiczna i zdecydowanie szybsza w realizacji.     

Supreme Poradnik