Zgodnie z powszechnie znaną zasadą kolorowy sufit zarezerwowany jest dla wnętrz wysokich i przestronnych. Czy na pewno? Podpowiadamy, kiedy zdecydować się na kolorowy sufit i jakie farby wybrać.

Kolorowy sufit to najczęściej przywilej właścicieli domów lub przestronnych wysokich mieszkań w kamienicach. Rzadko kiedy rekomenduje się malowanie sufitu na kolor inny niż biały w lokalach o standardowej wysokości. Założenie to uzasadnione jest zachowaniem optycznej przestronności, a ciemny sufit spowodowałoby powstanie odwrotnego efektu, przytłoczyłby pomieszczenie, pogłębiał nieprzyjemne wrażenie, że „coś nam wisi nad głową”. Jedno jest pewne: aranżacje z kolorowym sufitem wciąż należą do odważnych.  

Kiedy zdecydować się na kolorowy sufit?

Po pierwsze, kierując się opisywaną zasadą, możemy zdecydować się na ciemniejszy sufit, jeżeli wykańczamy wnętrze wysokie i o większym metrażu, a jednocześnie podobają nam się nietypowe rozwiązania. Inna motywacja to korekta proporcji danego pokoju lub chęć wydzielenia strefy na dużej powierzchni. Po drugie, jeśli zależy nam na oryginalnej aranżacji, a kwestia przestronności nie jest dla nas priorytetem. Po trzecie, jeżeli chcemy osiągnąć nietypowy efekt np. imitację nieba lub zaznaczyć wyjątkowy charakter konkretnego stylu.

Jaki kolor zastosować w przypadku sufitu w wysokim pomieszczeniu?

Jeżeli chcemy pomalować pomieszczenie wysokie, wybór farby powinniśmy uzależnić głównie od wybranego stylu architektonicznego. W przypadku wnętrza typu loft sprawdzą się więc ciemne odcienie szarości. Szary, granatowy czy bordowy to także dobry wybór dla aranżacji glamour, niebieski – to oczywista decyzja dla klimatu marynistycznego. Malując wysoki pokój w ten sposób, optycznie poprawimy proporcje i stanie się on bardziej przytulny. Płaszczyznę sufitu możemy też wykorzystać do wydzielenia stref np. aneksu kuchennego lub części wypoczynkowej. Zgaszony fiolet, brudny róż, butelkowa zieleń, błękit, turkus, szałwia to pozostałe propozycje kolorystyczne. Żółcienie i pomarańcze również pojawiają się w niektórych realizacjach, ale nawet w mieszkaniach o sporej wysokości mogą okazać się męczące, więc warto dobrze przemyśleć takie decyzje kolorystyczne, zwłaszcza jeśli są to wnętrza mocno nasłonecznione. Ciekawy efekt zakończenia ciemnego sufitu da sztukateria w tym samym kolorze lub przejście głębiej w kierunku ściany – możemy pozwolić sobie na grubszy pasek nachodzący na ścianę, uzyskując wrażenie odwróconej lamperii, wówczas pozostałe płaszczyzny, w tym także podłogi, powinny być jaśniejsze.

Sufit w małym mieszkaniu – jaki kolor?

Szary, brudny róż czy błękit to także dobre kolory do pomalowania sufitu w małym mieszkaniu. Pomieszczeniem, które chętnie malujemy nawet w całości (monochromatycznie) na ciemniejsze odcienie, jest często… przedpokój lub łazienka! Paradoksalnie, są to w końcu pomieszczenia ciemne, bez dostępu naturalnego światła, ale jednocześnie z dobrze rozplanowanym oświetleniem górnym i punktowym.
A co, jeśli planujemy pobawić się efektem dekoracyjnym? Rozgwieżdżone nocne niebo w sypialni, błękit w pokoju dziecka, łazienka w klimacie retro lub barber shop? Szeroka paleta kolorów dostępnych na rynku pozwala na stworzenie prawdziwych dzieł sztuki, jeżeli tylko będziemy czuli się dobrze w takiej aranżacji, to można powiedzieć… sky is the limit.

Supreme Poradnik