Większość łazienek w blokach i apartamentowcach nie posiada okna i dostępu naturalnego światła. Zwykle jest to też pomieszczenie o niedużym metrażu. Szczególnie w projektach kompaktowych mieszkań, tracimy powierzchnię łazienki, ale na rzecz większego pokoju czy kuchni. Mała łazienka bez okna może pojawić się też w domu, w którym jest już jedna, większa, a ta druga, przeznaczona jest np. dla gości. Jakie kolory wybrać w przypadku takiej aranżacji?

Mała łazienka – duży problem?

Małe pomieszczenia zawsze wymagają więcej pomysłowości w aranżacji, choć nieprawdą jest, że duże czy wysokie wnętrza są zawsze łatwe w wykończeniu. Skromniejszy metraż, żeby był funkcjonalny i zmieścił wszystko, czego potrzebujemy, musi być starannie zaplanowany. Kolorystyka również wymaga namysłu – zwłaszcza w takiej przestrzeni jak łazienka. W końcu decyzja dotycząca odcienia płytek czy wybarwienia mebli pod zabudowę zostanie z nami przez lata. Jakie kolory wybrać do małej łazienki bez okna, żeby wybrać dobrze?

Biały – trafiony i sprawdzony

Biały to zawsze sprawdzony kierunek. Z zasady jasne kolory kojarzą się z czystością, świeżością i higieną. W przypadku małej łazienki odcienie bieli korzystnie wpłyną też na postrzeganie przestrzeni. W połączeniu z dobrym oświetleniem i dużym lustrem mała łazienka bez okna wyda się większa. Białą łazienkę zawsze możemy przełamać kontrastującymi dodatkami, ocieplić elementami drewna i wikliny lub zastosować ciemną armaturę, nadając pomieszczeniu nieco industrialny charakter.

Beż, wanilia, SPA 

Kolory, które nie przytłoczą małej łazienki bez okna i będą odbijać światło, to paleta beżów i brązów. Écru, wanilia, kawa z mlekiem z czekoladowymi akcentami zamieni pomieszczenie w prywatne SPA. W takiej aranżacji z poranną energią wejdziemy zarówno w nowy dzień, jak i zrelaksujemy się po pracy.

Eleganckie szarości, odważne czernie

Sprawdzonym, neutralnym rozwiązaniem do niedużych metraży są także odcienie szarości. Możemy je zastosować na większości powierzchni w łazience lub tylko w wybranych miejscach. Połączenie bieli, szarego z elementami drewna dębowego jest praktyczne i wciąż w dobrym stylu.

Na koniec wariant dla odważnych. Mała łazienka w ciemnym kolorze – antracytowym, granatowym lub odcieniach zgaszonej butelkowej zieleni spodoba się osobom, które lubią aranżacje o wyraźnym stylu. Kierunek ten może wydać się kontrowersyjny, jeśli ciemne barwy zastosujemy nie tylko punktowo, ale zdecydujemy się na projekt monochromatyczny.

Jedno jest pewne: w zestawieniu z połyskującymi dodatkami, kryształowym żyrandolem czy ozdobną ramą lustra – uzyskamy bardzo elegancki efekt. Wprawdzie ciemne ściany zmniejszą optycznie pomieszczenie, ale jeśli zadbamy o dużą ilość sztucznego oświetlenia i zaplanujemy wielkogabarytowe lustra, pomieszczenie wciąż będzie funkcjonalne i z charakterem. Łazienka, zwłaszcza ta bez okna, to wymagające pomieszczenie, ze względu na wodę, kumulującą się wilgoć i duże ilości skraplającej się gorącej pary. Podstawą jest zadbanie o prawidłową wentylację. Druga sprawa to zastosowanie odpowiedniego rodzaju farby do łazienki – dedykowane produkty pozwolą utrzymać ściany i sufit w dobrej kondycji i cieszyć się aranżacją przez lata.   

Supreme Poradnik