Dla łazienki w projektach mieszkań i niektórych domów zwykle rezerwuje się bardzo ograniczoną powierzchnię. Duża łazienka to nierzadko spełnienie marzeń o komforcie i swobodzie aranżacji, duża łazienka z oknem – to pomieszczenie idealne. Jakie kolory wybrać do jej wykończenia? Możliwości jest bardzo wiele.

Chociaż wykańczanie dużych pomieszczeń, w tym także tych z wysokimi sufitami, stanowi wyzwanie, gwarantuje jednocześnie duże możliwości aranżacyjne. Mała łazienka, kuchnia, sypialnia – wizualne powiększenie przestrzeni często wysuwa się na pierwszy plan i determinuje wybory kolorystyczne ścian, płytek, zabudowy meblowej. Dodatkowe metry kwadratowe dają zdecydowanie większą swobodę. Przeszklenia stanowią dodatkowy atut – zaletą jest dostęp naturalnego światła oraz, co istotne w przypadku łazienki, lepsza cyrkulacja powietrza. W dużej łazience z oknem możemy poszaleć – z wyposażeniem, meblami i wyborami kolorystycznymi.

Duża łazienka z oknem pozwala na realizację najbardziej odważnych pomysłów z ciemnymi kolorami w roli głównej. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się przeszklenia wielkogabarytowe na całej wysokości, możemy zdecydować się na rozwiązania niemalże całkiem monochromatyczne: czarne lub ciemnoszare ściany, sufit i płytki. Okna tarasowe zapewnią odpowiednie doświetlenie pomieszczenia, a elementy kontrastujące – jasna ceramika.

Do dużej łazienki z oknem możemy dobrać też kolory nasycone – czyste i jaskrawe, pastelowe lub zgaszone. Znakomicie wpasują się odcienie niebieskiego i granatu, nawiązujące do stylizacji marynistycznych. Z kolei brązy, bordo, ciepła czerwień – do wnętrza zaaranżowanego w stylu Barber shop. Z palety zieleni do stylizacji retro wybierzmy oliwkową zieleń. Butelkową – do aranżacji florystycznych. Połączenie zielonej farby na ścianach, płytek z roślinnymi motywami i drewnianych mebli łazienkowych to zestaw idealny, zarówno do apartamentów w miejskiej dżungli, jak i domów z widokiem na las czy ogród.

Surowy beton na ścianach, niegdyś szokujący, teraz modny, stanowi doskonałe rozwiązanie do łazienek – pod względem praktycznym, jak i wizualnym. Farby strukturalne, które pozwalają uzyskać efekt betonu, to łatwy sposób na zaaranżowanie dużej łazienki. Produktem możemy pokryć ściany oraz sufit – tak jak w przypadku kolorów ciemnych – przy większym metrażu nie mamy ograniczeń. W wykończeniu stolarki okiennej, kabiny prysznicowej i dodatków kierujmy się podobną estetyką – stworzymy wówczas łazienkę inspirowaną architekturą industrialną. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do dużej łazienki z oknem wybrać odcienie farb i płytek, które kojarzą się z czystością, a więc różne warianty bieli. W połączeniu z beżem, brązem, drewnem w naturalnym wybarwieniu, możemy zaaranżować pokój kąpielowy w kolorach ziemi. To także dobra paleta do wykończenia łazienki, którą co jakiś czas zamienimy w domowe SPA – ciepłe, przytulne, sprzyjające relaksowi. Nowoczesna, duża łazienka w jasnych kolorach to pewny i uniwersalny kierunek. Przy wykorzystaniu dodatków i dekoracji będziemy mogli zmienić aranżację wedle uznania, co z pewnością okazałoby się trudniejsze, jeśli pomieszczenie zdominujemy jednym, intensywnym kolorem.  

Supreme Poradnik