Zimą chętniej spędzamy czas w domu, szukając ciepła i przytulności. Dzięki kolorom zastosowanym we wnętrzach możemy rozweselić szare dni i sprawić, że mieszkanie stanie się przytulną zimową oazą. Odpowiednio dobrane kolory farb nadadzą pomieszczeniom pożądany charakter i podkreślą harmonię projektu.
Kolory w ciepłej tonacji = ciepłe wnętrze
Temperatura barw ma ogromny wpływ na postrzeganie kolorów i wywoływane przez nie samopoczucie. Ciepłe odcienie farb dodadzą wnętrzu przytulności, chłodne zadziałają na poczucie formalności. Inspiracji kolorystycznych warto szukać w przyrodzie – kolory inspirowane naturą sprawdzą się szczególnie w zimowe dni.
Żółcienie i pomarańcze występujące we wzorniku FARBwerk 3 Farby KABE wprowadzą więcej świetlistości do pomieszczenia niż np. niebieskości. Dostępne w tej palecie barwy ziemi takie jak terakota, piaskowy beż, karmelowy brąz wywołują wrażenie stabilności i komfortu, a przy tym współgrają z drewnem mebli i dodatkami z naturalnych materiałów jak len, rattan czy wełna. Wpisują się one w trend wnętrzarski na naturalność i w nadchodzącym sezonie będą modnymi elementami nowoczesnych mieszkań. Jasne brązy, kawa z mlekiem, kremy również pozwolą stworzyć dom przytulny, kojący zmysły i psychikę.
Pastelowe ściany = romantyczne wnętrze
Dla osób preferujących jasne i subtelne wnętrza idealne będą kolory rozbielone. Pastele na ścianach rozświetlą przestrzeń i sprawią, że nabierze ona romantycznego, lekkiego i optymistycznego charakteru, co zimą zadziała na domowników ożywiająco. Miętowe, jasne błękitne czy pudrowo różowe ściany będą dobrym tłem dla wyrazistych mebli i dodatków, a jednocześnie powiększą optycznie niewielkie pokoje. Odcienie w wersji ciepłej warto wybrać do pomieszczeń z mniejszą ilością naturalnego światła.
Energetyczne detale w mocnym kolorze = ożywienie
Kolory silniej nasycone mają w sobie więcej mocy niż te zgaszone lub pastelowe. Wprowadzenie ich w postaci akcentów to sprawdzony sposób na ożywienie wnętrza i dodanie energii domownikom. To nie muszą być barwy neonowe, wystarczy postawić na intensywną czerwień, musztardowy żółty czy soczysty pomarańczowy, by wnieść do wnętrza radość i pozytywną energię, które są tak potrzebne zimową porą. Kluczowy jest umiar, by nie przytłoczyć przestrzeni, dlatego można wybrać tylko jedną ze ścian (lub jej część) i pokryć ją farbą w mocniejszym kolorze.
Farby i zimowe światło
Przemyślane kompozycje barwne pozwolą uniknąć nietrafionych, przypadkowych zestawień kolorystycznych na ścianach i zadbać o harmonię projektu. Nie oznacza to jednak, że nie należy stosować kontrastów nasycenia i temperatury – warto je wykorzystać, bo połączenie kolorów ciepłych z chłodniejszymi, żywych z mniej nasyconymi zdynamizuje wnętrze.
Przy wyborze kolorystyki farb trzeba zwrócić uwagę na światło w pomieszczeniu i obserwować jego kolor i nasycenie, ponieważ krótkie, zimowe dni nie obfitują w dużo światła, co ma wpływ na efekt wizualny i percepcję kolorów. Uwzględnienie i wykorzystanie różnych rodzajów oświetlenia może wzmocnić przytulność przestrzeni i wydobyć pełny potencjał kolorystyczny farb na ścianach.