Malowanie łazienki wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami. Jest to obszar, który jest nie zawilgocony, ale także często czyszczony za pomocą silnych chemikaliów, więc prawie wszystko, co się tam znajduje – w tym farby na ścianach – musi być odporne na działanie tych czynników. W tym artykule przyjrzymy się dostępnym rodzajom farb które powinieneś wybrać do dekoracji swojej łazienki.

Często zadawane pytanie podczas remontu lub urządzania mieszkania, to jaką farbą pomalować łazienkę?

Do malowania powierzchni ścian w łazience należy stosować farbę lateksową PROLATEX Farby KABE o najwyższej odporności na szorowanie na mokro (klasa I wg  PN-EN 13300) i działanie wilgoci. Tworzy ona szczelną powłokę skutecznie zabezpieczającą podłoże przed penetracją wody, która jest łatwa do utrzymania w czystości przy zastosowaniu popularnych detergentów bezrozpuszczalnikowych. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, a do takich należy łazienka najlepiej sprawdza się farba PROLATEX w wersji półmat (dostępna jest jeszcze wersja mat), gdyż nie widać na niej „wybłyszczeń” w miejscach częstego mycia i szorowania powierzchni.

 

Farba PROLATEX idealna do łazienki!

Farba PROLATEX w odróżnieniu od wielu produktów konkurencji jest całkowicie bezpieczna i przyjazna dla użytkownika, ponieważ nie zawiera lotnych związków organicznych. Na podłożach chłonnych przed nanoszeniem farby należy zastosować podkład wypełniony AQUALIT Farby KABE lub preparat gruntujący BUDOGRUNT WG Farby KABE.  

Jakich farb nie stosować do malowania łazienek?

Natomiast do malowania powierzchni sufitowych w łazience nie powinno się stosować typowych farb dyspersyjnych (tj. akrylowych lub lateksowych), ponieważ tworzą one bardzo szczelne powłoki znacząco ograniczające dyfuzję pary wodnej i powodujące powstawanie wysokich naprężeń na styku powłoka – podłoże.

Co robić, jeśli farba w łazience się łuszczy?

Stan powierzchni ściany jest najistotniejszym elementem podczas całego procesu malowania ściany w łazience. Błędy popełnione już na tak wczesnym etapie, powodują późniejsze łuszczenie się farby. Ściany muszą być dokładnie oczyszczone, suche i gładkie przed rozpoczęciem malowania. W praktyce taka powłoka już po krótkim okresie eksploatacji zaczyna pękać i łuszczyć się w pomieszczeniu w którym występują zmienne warunki wilgotnościowe. W celu rozwiązania tego problemu należy usunąć wszystkie istniejące powłoki malarskie i nanieść na podłoże jedyną na rynku farbę dyspersyjno-krzemianową AQUATEX Farby KABE (bez wcześniejszego gruntowania podłoża) zapewniającą wysoką paroprzepuszczalność i przyczepność powłoki.

Nowoczesne farby przeznaczone do malowania pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka, są zazwyczaj odporne na pleśń i pleśń oraz zawierają zaawansowaną technologię biobójczą zaprojektowaną do aktywnego zwalczania wszystkich powszechnych rodzajów grzybów, zapobiegając ich zagnieżdżaniu się.

Supreme Poradnik