Wybierając idealne kolory do domu, warto przeanalizować przestrzeń i światło w niej występujące, uwzględnić funkcje i styl pomieszczeń, psychologię kolorów i trendy architektoniczne, a to wszystko odnieść do indywidualnych preferencji i potrzeb domowników. Wydaje się to skomplikowane, ale istnieje kilka zasad, które pomogą skomponować idealną paletę kolorystyczną do domu.

Kolory neutralne we wnętrzach

Jednym ze sposobów na aranżację wnętrz jest wykorzystywanie kolorów neutralnych jak biały, beżowy i jasny szary. Można wybrać jeden z nich i pomalować nim wszystkie ściany w domu, tworząc wnętrza monochromatyczne. W ten sposób staną się one bazą dla innych kolorów, które zostaną wprowadzone za pomocą mebli, dekoracji, tekstyliów.

Teoria i koło kolorów

Przy układaniu palety barw do domu i przy łączeniu kolorów można się kierować różnymi schematami kolorystycznymi, które są związane z teorią kolorów i kołem barw. Jedną z nich jest łączenie 2-3 kolorów pokrewnych, czyli leżących obok siebie na kole barw (jak czerwony – pomarańczowy – żółty) lub 2-3 odcieni tego samego koloru (granat – ciemny niebieski – błękit), by uzyskać efekt harmonii. Większy kontrast osiągniemy, łącząc 2-3 kolory leżące naprzeciw siebie na kole barw (np. zielony – pomarańczowy – fioletowy).

Jak rozłożyć ilościowo kolory we wnętrzu? W przypadku trzech kolorów można zastosować zasadę 60-30-10, która pozwoli osiągnąć zrównoważony, stonowany rezultat. Oznacza ona, że 60% miejsca zajmuje kolor dominujący, 30% kolor dopełniający, a 10% kolor akcentujący Można te ilości modyfikować według uznania i tym samym zmieniać efekt na kontrastowy.

Jak dobierać kolory – samodzielnie czy ze specjalistą?

Paletę kolorów do domu możemy skomponować samodzielnie, wdrażając powyższe zasady i stosując metodę prób i błędów. Często skutkuje to jednak koniecznością przemalowania ścian. Mamy także możliwość skorzystania z usług dekoratora wnętrz, co być może będzie rozwiązaniem trafionym, ale znacznie bardziej kosztownym.

Jeśli decydujemy się na samodzielną pracę z kolorystyką we wnętrzach, warto wykorzystywać dostępne, możliwości jak wzorniki Farby KABE i program do wizualizacji „Pokoloruj dom i wnętrze” Farby KABE dostępny na stronie www.farbykabe.pl. Dzięki nim unikniemy błędnych decyzji, które wiążą się z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem prac remontowych.

Zalety wzorników FARBwerk Farby KABE

Korzystanie ze wzorników kolorów daje oszczędność czasu i pieniędzy. Wzornik FARBwerk Farby KABE zawiera gotowe rozwiązania kolorystyczne – składa się z 390 starannie wyselekcjonowanych, modnych kolorów. Stanowi rezultat ścisłej współpracy z projektantami, architektami i kolorystami, dlatego jest gwarancją doboru idealnych odcieni do wnętrz. Dzięki tym paletom kolorystycznym mamy pewność, że wybierając kolory farb do ścian, trafimy w dziesiątkę. Profesjonaliści wykonali pracę za nas i opracowali harmonijnie i perfekcyjnie dobrane zestawienia kolorystyczne.

Wzornik FARBwerk składa się z czterech palet kolorystycznych inspirowanych naturą, z których każda pozwala na bezpieczne dobranie dowolnego zestawu kolorów – bo wszystkie pasują do siebie idealnie i są praktycznie usystematyzowane.

Wzornik FARBwerk 1 poświęcony jest szerokiej palecie odcieni szarych (m.in. kredy, brzozy, łupka, bazaltu) w połączeniu z innymi grupami barw kontrastowych. FARBwerk 2 zawiera harmonijne zestawienie kolorów niebieskich i zielonych. We wzorniku FARBwerk 3 królują naturalne barwy jesiennej przyrody, a FARBwerk 4 to kolory ziemi, drewna i kamienia.

Wszystkie palety Farby KABE można wykorzystać do dekorowania powierzchni mieszkalnych, przemysłowych i elewacji.

Supreme Poradnik