Recepta na sukces – Jak uniknąć błędów podczas malowania ścian i sufitów

Udana renowacja istniejącej powłoki malarskiej w wewnątrz budynków wymaga znajomości kilku poniższych zasad.

Przed przystąpieniem do prac malarskich należy odpowiednio przygotować podłoże:

  1. Sprawdzić przyczepność istniejącej powłoki do podłoża np. za pomocą metody siatki nacięć.  W przypadku powłoki o słabej przyczepności, mocno kredującej lub rozmazującej się pod wpływem wody należy ją usunąć.
  2. W przypadku wykonywania miejscowych napraw gładzią gipsową, dokładnie odpylić i zagruntować powierzchnię. Podłoża chłonne lub niejednorodne zagruntować podkładem AQUALIT.
  3. Umyć i odtłuścić całą powierzchnię ścian i sufitów wodą z dodatkiem preparatu CLEANFORCE.
  4. W przypadku występowania trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń wcześniej zastosować farbę izolującą MILAMAT.

Kiedy nasza powierzchnia będzie już czysta, sucha, nośna możemy przystąpić do prac malarskich.

Przy malowaniu sufitów najlepiej sprawdzają się głęboko matowe farby AQUATEX, OPTILATEX lub TOP WHITE ANTI-REFLEX. Do malowania ścian w pomieszczeniach „suchych” (jak np. salon, sypialnia) najlepiej stosować matowe farby lateksowe PROLATEX,  lub matowe farby dyspersyjne OPTIMA czy PERFEKTA. Natomiast do malowania ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (jak np. kuchnia i łazienka) oraz w pomieszczeniach komunikacyjnych (jak np. korytarz, klatka schodowa, przedpokój) najlepiej sprawdza się farba lateksowa PROFILATEX lub PROLATEX półmat o najwyższej odporności na zmywanie i szorowanie na mokro. Do wykonania renowacyjnych wymalowań na podłożach mineralnych idealnie nadaje się farba dyspersyjno-krzemianowa AQUATEX.

Podczas malowania należy:

  1. Zapewnić odpowiednie warunki wysychania. Powinna panować temperatura w przedziale od +5°C do +25°C (optymalna to ok. 18°C) i wilgotność względna powietrza w przedziale 55÷80%. W przypadku wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza (np. w zimie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach), zalecane jest przewietrzenie pomieszczeń przed malowaniem.
  2. Odpowiednio rozcieńczyć farbę do malowania. Farbę do pierwszego malowania należy rozcieńczyć czystą wodą w ilości 10% obj., natomiast do drugiego w ilości 5% obj. W przypadku zastosowania farby AQUATEX te rozcieńczenia mogą być jeszcze większe i wynoszą odpowiednio do pierwszego 20÷30% obj. a do drugiego 5÷15% obj. 
  3. Zastosować odpowiednie, profesjonalne narzędzia malarskie. Zalecamy zastosowanie wałka malarskiego z runa owczego o długości włosia 18 mm.

Farbę nanosić na podłoże w 2 warstwach, przy czym drugą warstwę nanieść dopiero po wyschnięciu pierwszej warstwy, co zwykle następuje po ok. 4 godzinach. Czas schnięcia naniesionej farby zależy od warunków wysychania. Bezpośrednio po zakończeniu należy umyć narzędzia malarskie w ciepłej wodzie, a malowane pomieszczenie wietrzyć aż do zaniku specyficznego zapachu.

Supreme Poradnik