Malowanie sufitu nie należy do zadań przyjemnych, zwłaszcza dla amatora. Jeżeli sufit w Twoim mieszkaniu lub domu prosi się o odświeżenie i chcesz to zrobić samodzielnie, oto kilka wskazówek. Przeczytaj, jak prawidłowo pomalować sufit, żeby nie wymagał późniejszych poprawek i dobrze się prezentował.

Malowanie sufitu dla większości jest niewygodne, ponieważ wymaga pracy w niewygodnej pozycji. Warto jednak przyłożyć się do tego zadania, ponieważ sufit malujemy rzadko, rzadziej niż ściany. Kierując się zasadą „raz a dobrze”, weź pod uwagę kilka praktycznych sugestii w kwestii malowania sufitu.

Dokładnie wszystko zabezpiecz

Każde prace, w tym także malowanie sufitu, rozpoczynamy od zabezpieczenia pomieszczenia. Przykrywamy folią nie tylko podłogę, ale też drzwi, okna, parapety oraz meble. Karnisz i oświetlenie dla najlepszego efektu należy zdemontować, jeśli nie chcemy tego robić, dokładnie zabezpieczmy detale taśmą. Taśmę malarską wykorzystujemy też do zrobienia odcięcia w miejscu, gdzie sufit styka się ze ścianą.

Najpierw brzegi, potem płaszczyzna

Brzegi – od tych przestrzeni zaczynamy malowanie niedużym pędzlem, następnie przy pomocy szerokiego wałka pokrywamy dużą płaszczyznę sufitu. Pracę zaczynamy od narożnika przy oknie i posuwamy się wzdłuż krótszego boku. Jeżeli w pokoju nie ma okna, wybieramy inne źródło światła, np. drzwi wejściowe i od tego miejsca prowadzimy wałek. Podczas malowania nie róbmy przerw w pracy, żeby uniknąć powstawania nieestetycznych smug. Malowanie sufitu wykonujemy pasami, staramy się tak prowadzić wałek, by jeden pas jedynie delikatnie nachodził na drugi. Może się zdarzyć, że trzeba będzie powtórzyć czynność i nałożyć drugą warstwę farby, gdy pierwsza dokładnie wyschnie.

Najlepsze warunki do malowania sufitu i ścian

Czas schnięcia farby zawsze jest podany przez producenta na opakowaniu, jednak należy pamiętać o tym, że może się on zmieniać w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Do pracy przystępujemy wtedy, gdy temperatura w malowanym pomieszczeniu nie jest niższa niż 5°C (optymalna to 15-20°C), a wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Takie warunki pozwolą uzyskać jednolitą barwę i odpowiednią strukturę powierzchni.

Sposoby na lepsze proporcje

Malując sufit, podobnie jak malując ściany, możemy wykorzystać kilka trików, żeby osiągnąć ciekawy efekt lub wpłynąć na proporcje pomieszczenia. Zazwyczaj sufit malujemy na biało, ale jeżeli chcemy, żeby nasza aranżacja była wyjątkowa, możemy zastosować taką samą farbę, jak na ścianach lub ciemniejszą. To rozwiązanie polecamy jednak do większych i wysokich pomieszczeń. Jeśli zależy nam na wizualnym powiększeniu pomieszczenia, korzystne będzie pomalowanie sufitu farbą jaśniejszą, niż ta, którą wykorzystamy do malowania ścian. Jeżeli nasz sufit nie jest idealnie gładki, unikajmy z kolei farb odbijających światło. Głęboko matowy produkt to dobry sposób na ukrycie niedoskonałości.

 

Supreme Poradnik