W zależności od projektu wykończenia wnętrza, można stosować malowanie powierzchni ścian w sposób jednobarwny lub wielokolorowy. Malowanie powierzchni ścian w wielu kolorach wymaga stosowania odcięć, które w estetyczny sposób podkreślają kontrast pomiędzy płaszczyznami. Malowanie wnętrza w taki sposób wymaga od malarza użycia specjalnych technik, które pozwolą na harmonijne przejście z jednego koloru w drugi.

Przygotowanie podłoża

Stosowanie technik odcięcia koloru sufitu od ścian najlepiej sprawdzi się w lokalach nowo budowanych, których wykonanie jest dokładne, z zachowaniem kątów i liniowości ścian. Można wtedy stosować odcięcie w krawędzi łączącej sufit ze ścianą. Najlepiej nadają się do tego płaszczyzny wykończone gładzią gipsową. W przypadku, gdy linia połączenia ściany z sufitem jest nieregularna, odcięcie tylko wizualnie pogłębi niedoskonałości. W takim przypadku należy stosować odcięcie poniżej kąta łączącego ściany z sufitem.

Rozpoczęcie prac związanych z odcięciem kolorów powinno być poprzedzone przygotowaniem powierzchni ścian do malowania. Polega to na odpyleniu powierzchni, a następnie zagruntowaniu malowanej płaszczyzny specjalnym preparatem gruntującym lub farbą przygotowaną zgodnie z instrukcją producenta.

Techniki odcięcia ścian od sufitu

  • Stosowanie wałków odcinających

Jest to metoda często stosowana przez osoby amatorsko zajmujące się malowaniem ścian. Stosuje się tutaj specjalny wałek zakończony z jednej strony ogranicznikiem, zderzakiem, który ogranicza malowanie z jednej strony. Jest to metoda, której podstawową wadą jest nieestetyczne wykończenie powierzchni, ponieważ ogranicznik wałka jest często zabrudzony farbą i zostawia ślady na pomalowanej ścianie.

  • Odcięcie sznurkiem bawełnianym lub szpagatem

Linie malowania można zaznaczyć sznurkiem bawełnianym, lnianym lub konopnym, poprzez zamoczenie go w barwniku zbliżonym do koloru farby, którą ściana będzie malowana, rozciągnięciu go wzdłuż krawędzi, przyłożenie z dwóch stron (potrzebna pomoc drugiej osoby) i „strzelenie” w ścianę. Na skutek tego powstanie na ścianie linia malowania, wzdłuż której można nanosić farbę specjalnymi pędzlami do odcięć.

  • Stosowanie taśm odcinających

Do zaznaczonej jak wyżej linii lub wzdłuż krawędzi wyznaczonej przez laserową poziomicę można nakleić specjalną taśmę malarską. Taśma w zależności od producenta może być wykonana z papieru lub tworzywa. Po naklejeniu jej na ścianę należy malować tak, aby nanieść warstwę farby również na taśmę, pozwoli to na niemal idealne odcięcie. Bardzo istotne jest odklejenie taśmy po malowaniu. Często producenci opisują, po jakim czasie od malowania należy taśmę odkleić od ściany, a jeżeli takiej informacji nie ma, należy taśmę odklejać jeszcze przed całkowitym wyschnięciem farby.

Podsumowanie

W przypadku nierównej krawędzi sufitu, malowanie ścian innym kolorem wzdłuż tej linii spowoduje podkreślenie niedoskonałości wykończenia. W takim przypadku odcięcie powinno znajdować się kilka centymetrów poniżej. W przypadku nowo wykończonych wnętrz, równych i liniowych, odcięcie można stosować również na łączeniu sufitu i ściany.

Bardzo ważne jest, aby taśma malarska pomocna przy odcięciu była naklejana do dobrze przygotowanej, odpylonej powierzchni. Tylko tak przygotowana powierzchnia ściany, zapobiegnie podchodzeniu farby pod taśmę i powstawaniu nieestetycznego efektu.

Warto pamiętać, że linia odcięcia w wysokim pomieszczeniu może być umieszczona niżej, co optycznie obniży wnętrze, pomalowanie sufitu kolorem jaśniejszym niż ściany wpłynie na wizualne powiększenie przestrzeni, a zaplanowane i przemyślane stosowanie różnych barw w lokalu pozwoli na oddanie charakteru zgodnie z pomysłem projektanta.

Supreme Poradnik