Dodają wnętrzu głębi, pozwalają stworzyć ciekawe efekty aranżacyjne, odpowiednio pomalowane rozświetlają przestrzeń – wnęki to cenne elementy wnętrza. Sprawdź, jak prawidłowo pomalować wnęki okienne i ścienne w pomieszczeniu, aby optymalnie wykorzystać ich potencjał. 

Wnęka – element architektoniczny i aranżacyjny

Jeśli kupujemy mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, często nie mamy wpływu na ilość i lokalizację wnęk, które się w nim znajdują. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dużą czy małą wnęką, możemy wykorzystać ją w celu stworzenia ciekawego efektu wizualnego.
W zależności od odcienia farby, jaki wybierzemy, uzyskamy inny rodzaj iluzji. Pomalowana na biało wnęka okienna rozjaśni pomieszczenie – sprawi, że będzie do niego wpadało więcej światła.

Jeśli otaczające ściany mają intensywny kolor, wnękę najlepiej pomalować jaśniejszą, bardziej stonowaną farbą. W przeciwnym razie zbyt dużo odważnej barwy mogłoby optycznie przytłoczyć przestrzeń. Zasada ta działa też w drugą stronę – jeśli ściany pomalowaliśmy w neutralnych, subtelnych barwach, ciemniejsze wnęki dodadzą wnętrzom głębi.

Przygotowanie do malowania wnęki

Najpierw malujemy ściany – a dopiero potem wnęki. To podstawowa zasada, którą powinniśmy mieć na uwadze niezależnie od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Łączenie ze ścianą dokładnie zabezpieczamy taśmą malarską. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wnęka będzie miała taki sam kolor jak otaczające ją ściany. Wtedy takie zabezpieczenie nie jest konieczne. Podobnie w przypadku framugi okiennej i wszelkich innych elementów znajdujących się wokół wnęki. Podłogę wyłóżmy folią zabezpieczającą. Jeśli pod oknem znajduje się kaloryfer lub inny element przestrzeni, którego nie da się usunąć na czas malowania, pamiętajmy o jego dokładnym przykryciu.

Jak prawidłowo pomalować wnękę

Zaczynamy od pokrycia farbą łączeń powierzchni. Następnie malujemy miejsca przy krawędziach okna – przyda się do tego płaski pędzel. W kolejnym etapie używamy wałka – jego wielkość należy dostosować do rozmiarów wnęki. Do wąskich potrzebny będzie mniejszy wałek, pozwala bowiem na bardziej precyzyjne pokrycie powierzchni. Duże wnęki można z powodzeniem malować większym wałkiem.

Precyzja okazuje się szczególnie istotna przy malowaniu wnęk ściennych. Gdy mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, możemy ulec pokusie i wykonać prace na szybko. Nawet jeśli planujemy wstawić we wnękach meble czy dekoracje, ten element przestrzeni musi być dobrze wykończony. Braki w dokładnym pomalowaniu łączeń po wyschnięciu farby staną się widoczne i finalnie zepsują całą estetykę. Po zakończeniu prac pamiętajmy o sprawnym usunięciu folii malarskiej. Zdjęta po zbyt długim czasie – gdy mocno zaschnie – może zepsuć cały efekt. W rezultacie możemy być zmuszeni poprawiać swoją pracę.

Zaprojektowana z fantazją, precyzyjnie pomalowana wnęka ścienna lub okienna stanie się wyjątkowym elementem aranżacyjnym – jednocześnie subtelnym i niebanalnym, dodającym wnętrzu elegancji i harmonii. Taka praca bywa wyzwaniem, zwłaszcza jeśli wykonujemy ją samodzielnie, jednak ze względu na dobry efekt, zdecydowanie warto się do niej przyłożyć!

Supreme Poradnik