Brązowe meble to stały element wielu domów i mieszkań. Chociaż kojarzą się z aranżacjami tradycyjnymi, wypełnionymi antykami, brąz ma swoje „lżejsze” warianty. Jak pomalować wnętrze z brązowymi meblami? 

Gdy myślimy o brązowych meblach, być może w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy antyki. Ciężkie komody z miedzianymi okuciami, zdobione szafy, solidne stoły. Niektórzy pamiętają brąz w innej wersji – w postaci masywnych meblościanek, które w latach 60. i 70. były obowiązkowym wyposażeniem polskich mieszkań. Jasnobrązowe odcienie drewna obecne są we wnętrzach skandynawskich oraz inspirowanych stylem japońskim. Na drugim biegunie mamy drewno ciemnobrązowe, niemal czarne, nadające pomieszczeniom luksusowy lub orientalny charakter. Z kolei meble tapicerowane, które często stanowią centralny punkt pomieszczenia, mogą występować w naprawdę szerokiej palecie kolorystycznej, w wielu wariantach barw, materiałów i faktur.

Odpowiedź na pytanie: Jak pomalować wnętrze z brązowymi meblami? Właściwie powinna brzmieć: To zależy. Możliwości jest sporo. Jeżeli należysz do grona wielbicieli brązowych mebli, w którymkolwiek z wymienionych wariantów, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Stonowana klasyka w odcieniach beżu

Najbardziej klasycznym i bezpiecznym pomysłem są ściany w odcieniach beżu, wanilii i kawy z mlekiem, a nawet sjeny. Opowiednio dobrana farba z palety brązów i beżów, będzie pasować właściwie do każdego wybarwienia drewnianych lub drewnopodobnych mebli. Powstaną wówczas aranżacje w kolorach ziemi – przytulne, spokojne i łagodne. Aby jednak zachować świeży i nieco nowoczesny charakter wnętrza, unikajmy malowania wszystkich ścian na ten sam kolor. Postawmy na akcent w postaci brązowej lub beżowej ściany połączony z bielą, lub szarością. Wyjątkiem są opcje bardzo jasne, écru, złamana biel.

Białe ściany do brązowych mebli

Biały to kolor uniwersalny, który będzie stanowił dobre tło dla brązowych mebli niemalże w każdym wydaniu. Zdecydowanie wyeksponuje ciemne wyposażenie. Możemy pomalować na biało wszystkie ściany w pomieszczeniu lub zdecydować się na przełamanie ich innymi barwami. W obu wersjach wnętrze z brązowymi meblami będzie prezentować się znakomicie.

Wciąż modne szarości

Szary wciąż nie wychodzi z mody. Gustowny i stonowany, dobry zarówno w domu, jak i na powierzchniach biurowych. Wnętrze pomalowane na szaro będzie miało uspokajający wpływ na domowników. Taka aranżacja spodoba się szczególnie panom – połączenie szarych ścian z brązowymi meblami da efekt elegancji i jednocześnie przytulności – w męskim wydaniu.

Odważne i kolorowe wnętrza z brązowymi meblami

Do wnętrz z brązowymi meblami możemy też wykorzystać farby w bardziej odważnych kolorach. Wyposażenie we wszystkich odcieniach brązu będzie pięknie komponować się z paletą zieleni. Dobry efekt da także połączenie z granatem. Ciemnobrązowe meble na tle czerwonych lub żółtych ścian możemy wykorzystać do stworzenia aranżacji azjatyckich, lub nawiązujących do stylu orientalnego. To odważne warianty, ale w połączeniu z tekstyliami i wschodnimi dekoracjami, będą robić znakomite wrażenie.

Supreme Poradnik