Wprowadzenie do pomieszczenia dwóch kolorów ścian daje wiele możliwości, dlatego nadal jest dość popularną opcją. To prosty przepis na odświeżenie wnętrza i nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Jak pomalować wnętrze na dwa kolory?

Wnętrze, w którym na ścianach zastosowano dwa kolory, na pewno jest interesujące. Wyróżniona kolorem ściana może być tłem, które zwraca uwagę na konkretny element wystroju wnętrza. Często ściana o innym kolorze to ta, przy której stoi łóżko, kino domowe, misa toaletowa, stół. W ten sposób subtelnie wskazuje funkcję pomieszczenia.

Łączenie dwóch kolorów to również dobry sposób na odświeżenie i ożywienie wnętrza poprzez wprowadzenie dodatkowego wizualnego elementu.

Choć przy wyborze kolorów należy kierować się osobistymi preferencjami oraz stylem aranżacji wnętrza warto pamiętać, że aby osiągnąć elegancki, ponadczasowy i harmonijny efekt trzeba wybrać odpowiednie zestawienie kolorów.

Niezawodne wydaje się połączenie koloru z bielą. Można to zrobić na dwa sposoby. We wnętrzu pomalowanym na biało jedna ze ścian zostaje pomalowana na inny kolor. Najlepiej taki, który współgra z wystrojem pokoju. Co istotne, w takim pomieszczeniu można korzystać zarówno z delikatnych pasteli, jak i wyrazistych barw, w tym czerwieni i czerni. Drugą opcją jest pomalowanie jednej ściany na biało tam, gdzie na pozostałych użyto innego koloru. Taki zabieg również doskonale przyciąga uwagę, szczególnie jeśli drzwi, ramy okien i listwy przypodłogowe również są białe.

Kolejny sposób to wybór kolorów o tej samej temperaturze, a więc łączenie odcieni zimnych — na przykład szarości, błękitów i fioletów oraz odcieni ciepłych — na przykład żółcieni, czerwieni i beżów.
Natomiast najlepszym sposobem na wybór uzupełniających się kolorów jest skorzystanie z koła barw. Dzięki niemu kolory można dobrać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest dobór barw monochromatycznych, czyli takich, które znajdują się na tym samym pasku koła barw. Dzięki temu we wnętrzu zapanuje harmonia i spokój, a aranżacja będzie spójna. Taki wybór poleca się do pomieszczeń przeznaczonych na wypoczynek. Co istotne można wybrać zarówno kolory znajdujące się na przeciwległych końcach paska, jak i te obok siebie. W zależności od tego, jak bardzo intensywną różnicę chce się uzyskać.

Kolejny sposób to wybór kolorów pokrewnych, czyli takich, które na kole barw znajdują się na dwóch sąsiadujących ze sobą paskach. W tej opcji można zestawiać na przykład żółty z pomarańczowym, pomarańczowy z czerwonym itd. Dzięki temu, pomimo zastosowania dwóch różnych kolorów, we wnętrzu zostanie zachowana równowaga. Jest to dobry pomysł do jadalni, pokoju dziecka, gabinetu.

Ostatnią opcją jest wybór kolorów dopełniających, czyli takich, które stanowią kontrast i na kole barw znajdują się naprzeciwko siebie. Będą to na przykład fiolety i żółcienie. Takie kontrastujące zestawienie na pewno jest niezwykle energetyzujące niezależnie od tego, jakie kolory zostaną wybrane, dlatego należy je stosować z rozwagą, w większych pomieszczeniach oraz tam, gdzie energia jest niezbędna, a więc w pokojach managerskich czy salach gimnastycznych.

Jeden kolor to za mało? Pomaluj wnętrze na dwa kolory! W Farby Kabe pomożemy Ci wybrać kolory, które idealnie będą się uzupełniać. Skorzystaj z naszych wzorników kolorów — KABE K oraz FARBwerk Farby KABE, dzięki którym znajdziesz idealne kolory wnętrza.

Supreme Poradnik