Od kilku lat pokoje i sypialnie na poddaszu wracają do łask. Choć z jednej strony charakteryzują się ograniczoną funkcjonalnością ze względu na skosy, z drugiej mają niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju klimat. Warto jednak pamiętać, że poddasze rządzi się swoimi prawami, dlatego do jego aranżacji należy odpowiednio się przygotować. Kluczową kwestią jest malowanie ścian, w trakcie którego trzeba uwzględnić nie tylko nasłonecznienie, ale również rodzaj malowanej powierzchni.

Najlepsze farby do pokoi ze skosami

Pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu, a dokładniej ściany, są znacznie bardziej podatne na zabrudzenia niż pokoje bez skosów. Wszystkie narożniki są częściej dotykane, a co za tym idzie, bardziej narażone na powstawanie nieestetycznie wyglądających plam. W przypadku pokoju ze skosami warto wybierać wysokiej jakości farby charakteryzujące się nie tylko idealnym kryciem, ale również podwyższoną odpornością na szorowanie. Kolejną istotną kwestią jest wybór koloru. Zdecydowanie najbardziej polecanym rozwiązaniem są jasne barwy, które optycznie powiększą każde pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się różne odcienie bieli, a także jasne pastele. W przypadku mocno nasłonecznionego pomieszczenia naturalnym wyborem są farby matowe, które w ograniczony sposób odbijają promienie słoneczne. Warto pamiętać, że zbyt kontrastowe kolory wprowadzają niepotrzebny chaos, dlatego większą popularnością cieszą się minimalistyczne aranżacje wnętrz.

Odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawa

Niejednokrotnie skosy w pokoju są wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, które są podatne na pęknięcia. Nawet najlepsza farba nie zamaskuje powstałych w ten sposób szczelin. Przed malowaniem należy skrupulatnie usunąć wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Następnym etapem jest dokładne oczyszczenie malowanych powierzchni z pyłu, kurzu i innego rodzaju zabrudzeń. Kolejna czynność, której nie można pominąć to gruntowanie, mające za zadanie ujednolicenie całego podłoża. Ponadto, specjalny preparat gruntujący ogranicza chłonność ściany, dzięki czemu ograniczamy ilość zużytej farby. Co więcej, gruntowanie zwiększa również jej przyczepność oraz przyspiesza i ułatwia malowanie. Środek gruntujący można nakładać na skosy przy pomocy pędzla lub wałka.

Jak prawidłowo malować pokój ze skosami?

Przed rozpoczęciem malowania trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy i powierzchnie, które są narażone na zachlapanie. Idealnie sprawdzą się folie i taśmy malarskie. Do malowania pokoi ze skosami najczęściej wykorzystuje się pędzle z włosiem syntetycznym lub wałki z naturalnym runem. W obu przypadkach długość włosia nie powinna być dłuższa niż 1,5 cm. W przeciwnym przypadku, w trakcie malowanie sufitów i skosów, farba po prostu zacznie chlapać. Do trudno dostępnych zakamarków i narożników najłatwiej dotrzeć niewielkimi pędzlami. W pierwszej kolejności należy pomalować sufit, następnie skosy, a na końcu ściany. Szczególnie istotną kwestią jest kierunek prowadzenia pędzla lub wałka. W całym pomieszczeniu powinien być taki sam. Najlepsza technika to prowadzenie narzędzia z góry na dół. Liczba warstw w dużej mierze zależy od jakości farby i rodzaju podłoża, dlatego po każdym malowaniu trzeba indywidualnie ocenić pokrycie i w razie konieczności pomalować raz jeszcze.

Szukasz idealnej farby do malowania pokoju ze skosami, na poddaszu? Nie wiesz na jaki kolor się zdecydować? Dzięki naszym wzornikom kolorów KABE K oraz FARBwerk Farby KABE, bez trudu dopasujesz idealną barwę do każdego pomieszczenia.

Supreme Poradnik