Klatka schodowa w domu jednorodzinnym jest elementem funkcjonalnym, ale nie należy zapominać, że może, a nawet powinna być również estetyczna, spójna z projektem wnętrza i reprezentatywna. Jak pomalować klatkę schodową w domu jednorodzinnym?

Czasy, w których klatka schodowa w domu jednorodzinnym traktowana jest stricte użytkowo, na szczęście mijają. Coraz częściej to właśnie ten element domu staje się jego ozdobą i miejscem ekspozycji rodzinnych pamiątek czy hobby właścicieli. Jej najważniejszą funkcją jest połączenie poziomów budynku, ale nie należy zapominać, że pełni ona również funkcję reprezentatywną. I choć klasyczny podział domu piętrowego na użytkową i gościnną, część na parterze oraz prywatną wypoczynkową część na piętrze nadal jest stosowany, to jednak sam układ pomieszczeń, w tym klatki schodowej, jest coraz bardziej otwarty. Klatka schodowa staje się więc pełnoprawną częścią domu, a bardzo często funkcjonalnym elementem salonu, o którego aranżację trzeba zadbać tak samo, jak o aranżację kuchni czy sypialni.

Czym zatem kierować się przy wyborze farby na klatkę schodową?

Bez względu na wielkość domu, klatka schodowa to najczęściej małe i wąskie pomieszczenie, w którym panuje ciągły, niejednokrotnie pośpieszny ruch. Czym zatem kierować się przy wyborze farby na klatkę schodową? W wielu przypadkach ciemna klatka schodowa może być po prostu przytłaczająca. Dlatego mimo ryzyka zabrudzenia, warto postawić na jasne kolory farb czy tynków mozaikowych, które optycznie powiększają i rozświetlają wnętrze. Warto również pamiętać o wprowadzeniu harmonii w całym domu. Można to osiągnąć, stosując na klatce schodowej ten sam kolor, który został wykorzystany w sąsiednim pomieszczeniu lub jego odcień. Dzięki temu klatka schodowa będzie jego naturalnym przedłużeniem, a to kolejny krok do optycznego powiększenia przestrzeni.

Kolor ścian klatki schodowej można również wybrać na zasadzie kontrastu. Zestawiając ze sobą dwa różne kolory – klasyczne biel i czerń, ale też wszystkie te, które na kole barw znajdują się naprzeciwko siebie. Można również wybrać barwy monochromatyczne, które na tym samym pasku koła barw znajdują się obok siebie lub na przeciwległych końcach. Dzięki temu kontrast będzie widoczny, ale w pomieszczeniu nadal będzie panowała harmonia. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie na klatce schodowej struktury, a więc skorzystanie z dekoracyjnego tynku mozaikowego, dzięki któremu na wybranej ścianie można uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas malowania klatki schodowej w domu jednorodzinnym?

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na farbę, czy na tynk mozaikowy, należy pamiętać, aby kolor dobrać także do rodzaju schodów, a więc drewna, płytek, betonu czy wykładziny. Niezwykle istotne jest również to, że klatka schodowa jest ciągiem komunikacyjnym narażonym na częste zabrudzenia, dlatego wybrana farba lub tynk mozaikowy powinny być odporne nie tylko na plamy, ale także na szorowanie, co ułatwi codzienne porządki. Do pomalowania klatki schodowej można zastosować PROFILATEX, PROLATEX, AQUATEX czy OPTILATEX. Dzięki temu klatka schodowa będzie miejscem, w którym można powiesić rodzinne zdjęcia, plakaty czy pamiątki z wakacji, a także udekorować roślinami czy ławką z wygodnymi poduchami, dzięki czemu stanie się niezwykle przytulne.

Budujesz lub remontujesz dom? Pamiętaj o klatce schodowej! W Farby Kabe pomożemy Ci wybrać farby i tynki, które najlepiej podkreślą walory tego pomieszczenia.

Supreme Poradnik