Kiedy trzydzieści lat temu ruszał w naszym kraju proces ocieplenia budynków nikt nie pytał ani nie rozmawiał o ich sposobie użytkowania. Większość rozmów skupiała się na problematyce związanej z technicznym aspektem ich zastosowania i wykonania. Z czasem jednak charakter pytań się zmieniał. Dzisiaj nikogo nie dziwią pytania o trwałość systemu czy sposób ich serwisowania i dzisiaj to właśnie tego typu pytania przebiją się na plan pierwszy.
Co dzisiaj trapi inwestora, wykonawcę? Na jakie pytania przychodzi najczęściej odpowiadać doradcom technicznym?
Oto kilka najczęściej zadawanych pytań:
Jak odnowić elewację? W jaki sposób nadać jej dawny blask?
Jak pozbyć się uporczywych plam i zacieków, które pojawiły się po kilu latach użytkowania systemu?
Co zrobić kiedy tynk zaczyna się odspajać od podłoża?
Jak naprawić pęknięcia, które pojawiły się na tynku?
W jaki sposób naprawić mechaniczne uszkodzenia np. po gradzie?
Odpowiedź na wiele z tych pytań jest bardzo prosta, sam zaś proces naprawczy łatwy do wykonania a koszty z nim związane niewysokie. Niestety będzie i tak że prostą receptę podać będzie niezwykle trudno. Już sam proces identyfikacji przyczyny może okazać się drogi i skomplikowany.
Elewacja jest brudna a kolor stracił na intensywności.
Utrata intensywności koloru i estetyki całej powierzchni elewacji może być w wielu przypadkach wynikiem jej zabrudzenia o charakterze atmosferycznym. W takim przypadku umycie elewacji może rozwiązać nasz problem. Oczywiście po kilku latach osiadania na naszej elewacji kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń proste zmycie elewacji myjką ciśnieniową może nie być wystarczająco efektywne. Dla zwiększenia skuteczności tego procesu zalecamy zastosowanie specjalnych środków do mycia i odtłuszczania elewacji. CLEANFORCE to produkt rekomendowany przez Farby KABE Polska. Jest to koncentrat najczęściej rozcieńczany przy intensywnych zabrudzeniach w stosunku: 1część /CLEANFORCE/ : 4 części wody. Przygotowany preparat nakładamy za pomocą różnego rodzaju atomizerów /spryskiwaczy/ choć zdecydowanie najlepszy efekt uzyskamy przy użyciu szczotek malarskich, wcierając płyn czyszczący w podłoże. Preparat pozostawiamy na mytej powierzchni około 10-15 minut a następnie obficie go spłukujemy. Finalny rezultat naszej pracy zauważymy natychmiast po spłukaniu elewacji choć będą i tacy dla, których osiągnięty efekt ciągle będzie niezadawalający.
Co w takim przypadku. Mycie można powtórzyć lecz najprawdopodobniej nie zmieni to już wiele. Wszystkich niezadowolonych czeka przemalowanie elewacji.
Zdarza się, że słaby efekt końcowy mycia elewacji nie jest wynikiem braku skuteczności preparatu czy źle wykonanej operacji lecz źle zidentyfikowanego czynnika powodującego zabrudzenie. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej na ścianach północnych, których zabrudzenia najczęściej są o charakterze biologicznym – porosły grzybami lub algami. Jak je rozpoznać? Jeśli będą to algi z rozpoznaniem nie powinno być problemów. Zabrudzenia i ściana będą koloru zielonego. Gorzej jeśli będą to grzyby wtedy zabrudzenia będą koloru czarnego i pochodnych i mylnie mogą być interpretowane jako zabrudzenia atmosferyczne. Remedium na tego typu zabrudzenia będzie ALGIZID preparat do usuwania nalotu z glonów, grzybów i porostów.
Nanosimy go identycznie jak CLEANFORCE lecz nie wolno go rozcieńczać a czas jaki musi pozostać na ścianie po naniesieniu ni powinien być krótszy niż 6 godzin. Maksymalnie nie powinien przekroczyć dwunastu. Proces kończy obfite spłukanie wodą. Ścianę pozostawiamy do wyschnięcia. Skuteczność tego produktu należy rozpatrywać w kontekście biologicznym a nie estetycznym. Dlatego w tym przypadku bezwzględnie będziemy musieli całą powierzchnię przemalować.
Jakiej farby użyć do „odświeżenia” /odnowienia, przemalowania/ elewacji?
O rodzaju farby, której użyjemy do przemalowania elewacji zadecyduje kilka czynników a mianowicie:
– charakter podłoża /dyspersyjne, mineralne, silikatowe, silikonowe, etc./,
– kiedy została wykonana, kiedy ostatni raz było odnawiane
– stan techniczny /chłonność, nośność, przyczepność do podłoża/ Najczęściej jednak odpowiedź na powyższe pytania nie jest prosta. Po kilku latach od zakończenia budowy takie szczegóły często są nie do ustalenia.