To kwestia, przed którą staje każdy, kto maluje dom lub mieszkanie. Niezależnie od tego, czy pracę wykonujemy samodzielnie, czy zlecamy ją ekipie remontowej – decyzja wpływa nie tylko na estetykę, ale też postrzeganie przestrzeni. Jak malować ściany na styku z sufitem, żeby wyglądały dobrze?
Ściana i sufit – ważne, choć niełatwe połączenie
Malowanie ściany na styku z sufitem, zwłaszcza gdy robimy to sami, nie należy do najprzyjemniejszych etapów wykończenia. Równe odcięcie, odrywanie taśmy malarskiej bez uszczerbku dla świeżo pokrytych farbą powierzchni… to koszmary senne niejednego amatora domowych aranżacji. Poza opanowaniem właściwej techniki, która zagwarantuje sukces wykonania, warto wziąć pod uwagę, jak duży pasek pozostawić pod sufitem. Od tego, z pozoru niezbyt ważnego detalu, zależy postrzeganie proporcji pomieszczenia.
(Nie)równe (od)cięcie
Pierwsza możliwość to pomalowanie ściany na styku z sufitem w samym rogu. Prosta linia oddzieli obie powierzchnie. Metoda ta sprawdzi się jednak tylko w przypadku równych płaszczyzn z gładzi gipsowej. W przeciwnym razie, jeżeli sufit jest nieregularny i gładkość ściany pozostawia wiele do życzenia – wszystkie te mankamenty zostaną uwydatnione. Im bardziej kontrastujące kolory zastosujemy, tym bardziej widoczne będą wszystkie niedociągnięcia.
Jasny pasek pod sufitem
Bezpiecznym rozwiązaniem jest pozostawienie jasnego paska między sufitem a ścianą. Dzięki temu niedoskonałości w połączeniu powierzchni będą się mniej rzucały w oczy. W niskich pomieszczeniach warto zastosować zasadę, że sufit powinien być jaśniejszy od ścian, a odcięcie – jak najmniejsze. Stworzy to złudzenie przestronności, a pomieszczenie wyda się wyższe.
Jak malować ściany na styku z sufitem w wysokich pomieszczeniach?
Odwrotną zależność można wykorzystać w wysokich pomieszczeniach. Im większe odcięcie ściany na styku z sufitem, tym pokój wyda się niższy. Wrażenie to spotęguje pomalowanie sufitu na ciemniejszy kolor. Oczywiście wszystko musi mieć odpowiednie proporcje. Jasny pasek o szerokości przynajmniej 10 cm sprawi, że wąskie i wysokie pomieszczenie optycznie się obniży.
Jak malować ściany na styku z sufitem na półokrągło?
W niektórych domach i mieszkaniach styk sufitu i ściany wykończony jest na półokrągło. Jak malować i którą płaszczyznę w takim przypadku? Mamy trzy warianty. Możemy zrobić odcięcie na ścianie, poniżej półokrągłego wykończenia.
Drugim, bardzo interesującym sposobem, jest odcięcie na suficie – wówczas kolor ścian wchodzi na jego powierzchnię, tworząc ramkę. Takie rozwiązanie również wizualnie podwyższy pomieszczenie. Dlatego, jeżeli zależy nam na uzyskaniu maksymalnego efektu przestronności, możemy je wykorzystać nie tylko w przypadku styku półokrągłego, ale również standardowego narożnika.
A jaki jest trzeci wariant? Monochromatyczny. Sufit i ściany pomalowane identycznym kolorem i tym samym płynne przejście bez żadnego odcięcia.