Kolorystyka ścian wpływa nie tylko na atmosferę wnętrza i jego optyczne proporcje, ale i na samopoczucie domowników. W naszym przewodniku omawiamy sprawdzone metody łączenia kolorów, dzięki którym z łatwością stworzysz spójną, estetyczną przestrzeń i zaaranżujesz salon jak profesjonalista.
Wykorzystaj koło barw
Narzędziem, które ułatwia wybór odpowiednich kombinacji kolorów do pomalowania ścian w salonie, jest koło barw. Jego znajomość pomaga zrozumieć relacje między kolorami i jest podstawą umiejętnego miksowania kolorów we wnętrzu. Na kole barw oparte są trzy popularne schematy połączeń kolorystycznych we wnętrzach:
- Kolory komplementarne znajdują się naprzeciw siebie na kole barw (np. niebieski i pomarańczowy, czerwony i zielony, żółty i fioletowy). Tworzą dynamiczne, kontrastowe zestawienia, idealne dla osób lubiących odważne i niebanalne aranżacje.
- Kolory analogiczne ulokowane są obok siebie na kole barw (np. zielony, zielono-żółty, żółty). Tworzą harmonijne zestawienia, które jako spokojniejsze niż zestawienia kontrastowe (dopełniające) sprzyjają relaksowi.
- Kolory monochromatyczne to różne odcienie jednego koloru (np. jasnoniebieski, niebieski, granatowy). Zapewniają spójność i elegancję, dodają wnętrzu głębi.
Warto wyjść od jednego koloru dominującego i do niego dodać akcenty w odcieniach kontrastujących lub pokrewnych, w zależności od własnych upodobań i efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć. Zastosowanie koła barw nie oznacza, że wykorzystane kolory mają być tak intensywne, jak te w tradycyjnym kole używanym przez artystów – mogą być zgaszone lub rozbielone. Można je różnicować pod względem jasności, nasycenia, temperatury i dopasowywać do wnętrza i gustu domowników.
Wybierz kolor bazowy
Kolor-baza w salonie jest związany nie tylko z preferencjami wizualnymi inwestora, ale i stylem, w jakim zamierzamy urządzić wnętrze. Ciepłe barwy ziemi są charakterystyczne dla stylu boho czy rustykalnego, natomiast nie oddadzą pełni stylu glamour, w którym należy postawić na głębokie, mocne kolory, np. na purpurę, turkus czy szmaragd.
Bazowy kolor jako fundament aranżacji zajmie około 60% wnętrza. Będzie dominował na ścianach, ale pojawi się także w postaci mebli czy dodatków. Na jego wybór ma wpływ także wielkość pomieszczenia, światło naturalne i rozmieszczenie oświetlenia sztucznego.
Najczęstszym wyborem do salonu są biele – śnieżne i złamane, szarości i beże, ecru, taupe, ponieważ uważane są za uniwersalne i pasujące do wielu aranżacji. Sprawdzą się w małych salonach, podobnie jak pastele – są jasne, odbijają światło i przez to optycznie powiększą przestrzeń. Jednocześnie dają pole do popisu dla eksperymentów z kolorami akcentowymi czy przy doborze innych elementów wnętrzarskich.
Jeśli salon jest przestronny i dobrze doświetlony, można wprowadzić ciemniejsze kolory farb jak bordowy, butelkowy zielony, antracyt czy granat. W przypadku pomieszczeń wysokich ciemne odcienie na ścianach i biały sufit mogą zmienić proporcje optyczne salonu – będzie się wydawał niższy i bardziej kameralny. Ciemna ściana może stanowić interesujące tło dla niektórych mebli, obrazów i dekoracji.
Korzystaj z inspiracji w postaci wzorników kolorów i dzieł sztuki
Punktem wyjścia przy wyborze kolorystyki ścian w salonie może być obraz, który chcemy powiesić na ścianie. Kolory wykorzystane przez twórcę dzieła utworzą paletę, z której możemy skorzystać przy aranżacji wnętrza. Dzięki temu obraz stanie się łącznikiem między kolorystyką powłok malarskich a meblami i dodatkami – cała stylizacja salonu stanie się spójna.
Pomocne przy łączeniu kolorów w salonie będą profesjonalne wzorniki FARBwerk Farby KABE. Koloryści i architekci wyselekcjonowali 390 kolorów inspirowanych naturą, usystematyzowali je i podzielili na 4 palety kolorystyczne. Każda z nich pozwala na bezpieczne dobranie dowolnego zestawu kolorów – wszystkie komponują się ze sobą idealnie.