To, jak barwy ścian wpływają na samopoczucie człowieka, jest przedmiotem badań naukowych od wielu lat. Łączy różne obszary: psychologię, sztukę, projektowanie wnętrz i codzienne życie. Warto skorzystać z wniosków naukowców i przed wybraniem kolorów farb do domu zapoznać się z psychologią barw we wnętrzach. To pomoże nam stworzyć harmonijną przestrzeń, której kolorystyka wpłynie pozytywnie na komfort psychiczny i atmosferę panującą w pomieszczeniach.
Każdy kolor ma swoje unikalne właściwości, dlatego odpowiednio dobrane barwy mogą wpłynąć na jakość naszego życia. Przemyśl, jak chcesz czuć się w danym pomieszczeniu i wybierz takie kolory, które będą wspierać te odczucia i stany emocjonalne.
Kolory ciepłe to moc i entuzjazm
Czerwony jako kolor pełen energii i pasji ma właściwości pobudzające do działania, przez co może podnosić ciśnienie krwi i tętno. Z tego powodu nie jest wskazany w pomieszczeniach, w których chcemy się wyciszyć, zrelaksować czy wyspać. Za to sprawdzi się w kuchni lub w pokoju do ćwiczeń fizycznych – tam, gdzie potrzeba sporej dawki energii.
Bardziej uniwersalny we wnętrzach będzie pomarańczowy – apetyczny kolor ciepła i radości, który dodaje energii. Można pomalować nim ściany w jadalni lub w salonie, w których będzie sprzyjać kreatywności i towarzyskim spotkaniom.
Do kuchni, przedpokoju, a nawet do biura poleca się kolor optymizmu i światła, czyli żółty. Wprowadza pozytywną atmosferę i rozjaśnia wnętrza. Nie tylko działa energetyzująco i poprawia nastrój oraz apetyt, ale i pobudza umysł, co może dobrze wpłynąć na wykonywanie pracy.
Barwy chłodne to spokój i relaks
Nastrój odprężenia buduje kolor harmonii – niebieski. Pomaga on osiągnąć stan wyciszenia, obniżając ciśnienie krwi i tętno, przez co jest idealnym wyborem do sypialni i łazienki. Aby nie potęgował uczucia chłodu i izolacji, polecamy łączyć go z cieplejszymi kolorami, stosowanymi w formie akcentów.
Symbolem równowagi i kolorem natury jest zielony, który potęguje wrażenie świeżości oraz ma działanie uspokajające i regenerujące. Będzie trafnym wyborem do pomieszczeń, w których chcemy się czuć zrelaksowani, np. do sypialni, salonu. W biurze zadziała korzystnie na produktywność.
Jeśli zależy nam na wspieraniu kreatywności, dobrze jest wybrać fiolet. Jego jasne odcienie kojarzą się ze spokojem, ale i z luksusem. Będą optymalne zarówno do sypialni, jak i do pokoju do medytacji. Ciemne odcienie są bardziej tajemnicze i mogą przytłaczać, przez co zaleca się stosować je z umiarem.
Uniwersalne, eleganckie i komfortowe kolory neutralne
Beżowy jako kolor ciepła i komfortu dobrze komponuje się z innymi kolorami i stylami wnętrz. Dodaje wnętrzom przytulności i działa uspokajająco, dlatego można go wprowadzić w różnych pomieszczeniach – w jadalni, salonie, sypialni.
Uważany za kolor elegancji i neutralności szary działa uspokajająco. Z jego pomocą stworzymy nowoczesne, eleganckie wnętrze. Stanowi dobre tło dla wyrazistych kolorów i dodatków, ale zbyt ciemne odcienie szarości mogą wywoływać nastrój melancholii.
Kolorem prostoty, czystości i minimalizmu jest biel. Poza wrażeniem świeżości wprowadza do wnętrza poczucie przestronności, ponieważ optycznie powiększa powierzchnie. Różne aranżacje mogą mieć bazę w postaci koloru białego, jednak jeśli będzie go zbyt dużo, wnętrze może się wydawać zbyt chłodne, wręcz sterylne i ascetyczne.
Warto pamiętać, że każdy kolor ma mnóstwo odcieni i cechy jak nasycenie czy temperaturę. Możemy dowolnie operować kompozycją, stopniem intensywności, gradacją i kontrastem, dopasowując kolory do własnych upodobań, nastrojów i wykorzystując ich wpływ na samopoczucie.